Tuesday, Sep 26, 2017
HomePosts Tagged "МРТВ"

„Можевме во МРТ политички да ја промениме целата гарнитура, како што бил трендот и претходно, но во време кога зборуваме за реформи, меѓу кои едни од најзначајните се медиумските реформи, тоа треба да се случи со реформите. Заев не треба да поставува директор таму или,

Read More

Имаше барања од врхушката на поранешната владејачка партија, но тие барања беа отфрлени, изјави синоќа премиерот Зоран Заев во интервју за националниот сервис МРТВ, одговарајќи на прашањето дали во изминатиот период имало разговори за амнестија на функционери од ВМРО-ДПМНЕ. Тој истакна дека правдата мора да

Read More

Опозиционата СДСМ повторно се заложи за укинување на радиодифузната такса, а овој пат тоа е дел и од нивните предизборни ветувања, особено по најавата дека УЈП ќе врши присилна наплата преку извршители за што веќе има изготвено решенија против 85.000 граѓани кои се најдоа на

Read More

СДСМ јавно упати повик до сите поединци – професионалци, професионални новинарски здруженија, граѓански организации, сами да се кандидираат или да кандидираат други професионалци од оваа област за членови во ад хок телото коешто ќе врши контрола мониторинг на однесувањето на медиумите во целиот предизборен период.  

Read More

Веќе неколку музичари се пожалија дека државните музички субвенции не се распоредуваат објективно. Сега и Владимир Блажев или попознат како Панчо денеска распали по МРТВ, а својот гнев го искажа преку Фејсбук. Без разлика што дуото ДНК е едно од најпопуларните музички имиња во Македонија,

Read More

Македонската радио телевизија има голем гаф, колку само очигледно, на преживеаните тешко им се пишува. Тие на една вест напишале:„Се стравува дека преживеаните не се живи“, како е ова возможно, изгледа нешто помешале па си создадоа добар гаф која го виде целата македонска јавност.

Read More

Денеска во „Александар Палас“ беше промовирана публикацијата „Етички и професионални принципи на МРТ за медиумско покривање на изборни процеси“, чија цел е да се обезбеди рамка во која новинарите ќе можат слободно и непречено да работат. Исто така со тоа ќе овозможи на публиката да

Read More

Закон за владино рекламирање и комбинирана форма за функционирање на МРТВ по словенечко-германско-белгиски модел биле предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за регулирање на медиумите на вчерашните работни групи во Клубот на пратениците, дознава „Мета“. Никола Тодоров, кој ја предводел работната група на владејачката партија, предложил финансирањето на МРТВ

Read More

Питер Ванхауте денеска во Клубот на пратеници се сретна со новинарите со цел да ги слушне нивните мислења за подобрување на состојбата со медиумите во државата. Иако кажа дека ЕУ веќе има истакнато осум приоритети за продобрување на состојбата во медиумите, тој ги замоли новинарите

Read More

Здружението на новинари и Македонската асоцијација на новинари започнаа дебата со надлежните институции за начинот на кој ќе работи јавниот сервис. Нивен предлог е МРТВ да се финансира со гарантирани средства во износ 1 процент од буџетот на државата или приближно 30 милиони евра годишно,

Read More