Saturday, Jul 4, 2020
HomePosts Tagged "Марко Зврлевски"

Владата на денешната седница одлучила да му предложи на Собранието за државен јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески, кој е член на Советот на јавни обвинители, соопшти владината прес-служба. „Владата на Република Македонија оваа одлука, освен врз основа на професионалната биографија на Љубомир Јовевски, ја

Read More

На денешната седница Советот на јавни обвинители за вршител на должноста државен јавен обвинител ја избрал Лилјана Спасоска, која ќе го менува разрешениот Марко Зврлевски до изборот на нов јавен обвинител на Република Македонија. Спасоска и според годишниот распоред на Јавното обвинителство, беше назначена за заменичка

Read More

„Разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите“, изјави Петре Шилегов на денешната прес-конференција. За парламентарното мнозинство разрешувањето е прв чекор за создавање нов правен систем. „Македонија на последните избори гласаше за промени, правда и правичност.

Read More

Движењето Беса денеска побара од Владата да ги обелодени „монтираните судски случаи ‘Сопот’ и ‘Монструм’“ или во спротивност „ќе се соочи со силна граѓанска реакција“. „Инсистираме што побргу да се обелоденат познатите случаи како „Сопот“, „Монструм“ како и многу други, и вистинските виновници да се изнесат

Read More

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со одлуката спикерот Талат Џафери да не го прифати мислењето на Антикорупциската комисија дека

Read More

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во Македонија“, како и дека „одговорноста е

Read More

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да се одржи 13-то продолжение на 6-тата седница, на кое би требало да се гласа за разрешувањето на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, според вчерашната најава од претседателот на Собранието, Талат Џафери. Прво, според денешната најава на

Read More

Претседателот на Антикорупциската комисија, Игор Тантуровски за Алфа изјави дека не е законски престанокот на работниот однос на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Антикорупционерите едногласно заклучиле дека Зврлевски не треба да се менува во време кога се распишани избори, оти тоа е кршење на Изборниот законик. „Го

Read More

Пратеничка Фросина Ременски денеска побара од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да престанат да ја блокираат работата на Собранието и да ги изгласаат законите кои ќе овозможат подобар живот за стечајците и за работниците. - Граѓаните на Македонија, меѓу кои и оние кои што ве изгласаа, бараат од

Read More

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата вчера се вратија од годишен одмор и почнаа со работа, велат за „Мета“ од Антикорупциска. На нивниот дневен ред би требало да се најде и барањето од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ Државната комисија за спречување на корупцијата да даде

Read More