Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "субвенции"

Вкупно 24 лица од Скопје, Тетово, Гевгелија и од Валандово се приведени денеска во акција на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведена со МВР. Приведените се осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување во врска со доделување државно земјиште

Read More

Владата одлучи да се декласификацират доверливите информации и договори за доделување државна помош, склучени помеѓу Владата и странски инвеститори во Република Македонија, соопшти владината прес-служба. „Со одлуката на Владата, во согласност со Законот за класифицирани информации и во согласност со препораките на Дирекцијата за безбедност на

Read More

Земјоделците ќе мора да почекаат уште неколку денови бидејќи ниту оваа недела не може да се започне со исплатата на субвенциите. Министерството за финансии ќе ја чека конечната одлука на Уставниот суд пред да почне да ги исплаќа субвенциите,а ваква одлука треба да донесе во

Read More

Mинистерот за финансии, Кирил Миноски, денеска изјави дека буџетот е ликвиден, а за исплата на земјоделските субвенции ќе се чека да се објави одлуката на Уставниот суд на официјалната веб-страница или во „Службен весник“. – Треба да ја видиме одлуката и да видиме кога ќе биде

Read More

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница треба да ги разгледува иницијативите за укинување на два члена од Законот за локална самоуправа и од Изборниот закон со што ќе се овозможи градоначалниците и советниците да останат на своите функции до одржувањето на локалните избори. Како

Read More

Денешното задолжување на Владата од 49 милиони евра од економистите е оценето како непроблематично, но се укажува на нејаснотиите околу искористувањето на парите што се позајмени во изминатите неколку месеци, пишува „Радио Слободна Европа“. Економскиот аналитичар Слободан Најдовски вели дека најновото задолжувањето е со цел да

Read More

Додека владините институции ветуваат дека ќе има итна исплата на субвенциите, земјоделците соочени со огромни проблеми, решија да го покажат својот револт со мал протест пред зградата на министерството за земјоделство во Скопје. Првиот протест собра помал број на земјоделци од скопскиот регион, но низ цела

Read More

Земјоделците утре излегуваат на протести со блокади на неколку патни правци во земјава и пред Министерството за земјоделство во Скопје. Бараат итна средба со надлежните за лично да им соопштат зошто не им се исплаќаат субвенциите. Револтираните земјоделци ќе блокираат неколку патишта околу Струмица, Битола,

Read More

Министерот за финансии, Кирил Миноски призна дека главна пречка за исплатата на субвенциите за земјоделците е Изборниот законик иако досега ги лажеа земјоделците дека можат да се исплатат субвенции поради мислењето дадено од антикорупциската комисија. Досега, земјоделците беа уверувани дека ќе добијат парите и дека

Read More

Земјоделците не ги добија ветените субвенции. Револтирани - најавија протест во вторник. Земјоделците најавуваат блокада на неколку патни правци во земјава. Не отстапуваат од барањето за средба со министерот за финансии Кирил Миноски. Сезоната е во тек и земјоделците не можат да ја обработат почвата. Исплатата

Read More