Sunday, Sep 20, 2020
HomePosts Tagged "УЈП"

Управата за јавни приходи (УЈП) објави нова листа на должници за долгови доспеани до 31 април и неплатени до 31 јули, на основа на данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои

Read More

Управата за јавни приходи (УЈП) најавува дека ќе го поедностави системот за поднесување годишни даночни пријави и понатаму оваа инстутуција тоа ќе го прави електронски. Од УЈП неодамна информираа дека работат на даночните реформи во делот на персоналниот данок на доход, што значи поедноставување на процедурите

Read More

Голем број на граѓани во тек на вчерашниот ден добиле фактури за подмирување на Радио – дифузната такса, па збунети од најавите за нејзино укинување, не знаат дали треба да ја платат. Некои од нив се обратија до нашата редакција, со цел да се информираат по

Read More

Финансиската полиција и УЈП ќе го испитуваат работењето на Медиа принт Македонија, откако отпуштените новинари од Вест, Утрински и Теа Модерна вчера побараа овие институции да реагира по допрен глас и да ги проверат сите финансиски трансакции, објави Телма. -УЈП е запознаена со барањата на новинарите

Read More

Управата за јавни приходи на 12 мај ќе одржи јавна аукција и комерцијална продажба на предмети запленети од даночни обврзници. Се нудат автомобили со почетни цени од 1.000 евра нагоре, цистерни со почетни цени од 13,000 евра па нагре, како и виљушкари за 4.000 евра.

Read More

Управата за јавни приходи ги испитува и сметките на актуелниот портпарол на СДСМ, Петре Шилегов. Се бараат детали за текот на парите за сите членови на семејството. Од УЈП велат дека истрагата е даночна тајна и од тие оричини не можат да соопштат повеќе информации.

Read More

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов кажа дека Управата за Јавни Приходи по десети пат бара увид во неговата имотна состојба, јавува „А1он“. https://www.youtube.com/watch?v=x_Eua1tjuK8 – Девет пати досега УЈП бара мои имотни листови, за да ми ја провери имотната состојба од 2012. година. Девет пати не

Read More

Управата за јавни приходи (УЈП) побарала детални информации за состојбите на сметките на целото семејство на поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, како и за семејството на пратеникот од СДСМ Петре Шилегов, почнувајќи од 01. јануари 2012 година до сега, дознава Плусинфо. УЈП барала податоци за

Read More

Не само осомничените во вчера обелодените предмети на „Т“ на СЈО, туку и челниците на УЈП, финансиската полиција и на ОЈО треба да одговараат за сторените криминални дела, порача преку социјалната мрежа „Фејсбук“ адвокатската канцеларија „Давидовиќ и Јанковиќ“ „Читам за гаќите на Ивона и мајтапите

Read More

СДСМ бара од Управата за јавни приходи да ги блокира сметките на граѓаните за радиодифузна такса: „Нема право УЈП да си поигрува со егзистенцијата на десетици илјади луѓе кои живеат во тешка сиромаштија како и мнозинството граѓани во Македонија, токму поради политиките на арач на

Read More