Saturday, Aug 1, 2020
HomePosts Tagged "Илија Димовски" (Page 2)

Денеска околу пладне во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) треба да продолжи распитот на високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, осомничени во случајот „Талир“, меѓу кои е и лидерот на партијата, Никола Груевски. Покрај Груевски, кој е првоосомничен во случајот, од СЈО покани им се испратени и исказ треба

Read More

Во новиот случај „Талир“ кој денеска го обелодени Специјалното обвинителство за перење на пари, освен лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, осомничени се и генералните секретари на партијата во периодот од 2009 до 2015 година, пишува „Фокус“ Во овие години, главни секретари на оваа партија беа сегашниот технички пермиер

Read More

Во скопски Аеродром утрово осамнаа транспаренти како дел од герила акција. Пораките се упатени кон координаторот на ВМРО – ДПМНЕ, Илија Димовски и до Сашо Мијалков, екс директорот на УБК.

Read More

Зијадин Села од Алијансата на Албанците реагирајќи процедурално истакна дека сака да расчисти една, како што рече, манипулација што повеќе денови се шири во Собранието, а тоа е дека се планира македонскиот народ да се прогласи за геноциден народ. „Грешите, не се народите геноцидни. Ако не

Read More

Пратеникот Илија Димовски е уште еден во редицата на функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кој беше на распит во СЈО поврзан со истрагата „Титаник“ која опфаќа незаконско финансирање на партијата на изборните кампањи. На последниот прес за јавноста сепцијалното обвинителство информираше дека овој случај е проширен

Read More

Владимир Милчин кој до 2015 директоруваше со Сорос го потсети Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ од каде се познаваат. Ова доаѓа откако Димовски продолжи со познатата реторика на напади и десороизација во парламентот. Деновиве, медиумите со огромно внимание ги следат случувањата или неслучувањата во парламентот,

Read More

На второто продолжение на конститутивната седница на Собранието, пратениците Стефан Богоев од СДСМ и Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ влегоа во дискусија во врска со анализа на новинската агенција „Мета“. Богоев од собраниската говорница рече дека за неговиот говор ќе се послужи со анализата на „Мета“ за

Read More

Илија Димовски најави дека утре единствена точка по која Собранието ќе расправа и одлучува е изборот на составот на Комисијата за прашања на избори и именувања. Тој е предложен за претседател на истата, а се очекува од ВМРО-ДПМНЕ повторно да докажува кој е помоќен во

Read More

СДСМ за прв пат после изборите прифати дека се губитничка партија, изјави денеска координаторот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. „Изборот на претседател да биде од ВМРО-ДПМНЕ не е добра волја на СДСМ туку такви се правилата, рече Илија Димовски. Тој ја повика СДСМ да престане со

Read More

Парламентарните групи денеска постигнаа договор претседателот на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата да биде од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Името на претседателот ќе биде соопштено по 15 часот, кога треба да продолжи координацијата, но според неофицијални информации, тоа ќе биде пратеникот Илија Димовски. Завчера

Read More