Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "распит"

Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на приведените кои Основното јавно обвинителство ги гони за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, а во врска со насилствата во Собранието на 27 април годинава. Од Судот посочиле дека решенијата за сите приведени се подготвуваат

Read More

Синот на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, Јордан, не одговори на повикот на Јавното обвинителство и не се појави на распит во полициската станица во Кисела Вода. Неофицијално, Јордан Мијалков не дошол на распит бидејќи бил на патување и тврдел дека поканата не му била

Read More

дан Мијалков, син на поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, Ален Зекиров, поранешен телохранител на Мијалков и Блаже Петровски, утре треба да се појават во полициската станица Кисела Вода, на покана на Обвинителството за организиран криминал, на информативен разговор, дознава „Фокус“ од извори вклучени

Read More

Два часа траеше распитот на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, во Специјалното јавно обвинителство, но и понатаму е непознато за кои случаи тој беше повикан денеска да даде исказ, пишува „Мета“. По излегувањето од просториите на СЈО, Мијалков не сакаше да даде изјава за медиумите,

Read More

Денеска околу пладне во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) треба да продолжи распитот на високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, осомничени во случајот „Талир“, меѓу кои е и лидерот на партијата, Никола Груевски. Покрај Груевски, кој е првоосомничен во случајот, од СЈО покани им се испратени и исказ треба

Read More

Првоосомничениот за случајот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, денеска во 14 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде треба да даде исказ. Кочан во СЈО пристигна со својот адвокат Никола Додевски. Инаку, претходно Кочан во СЈО се појави на 26 мај, кога побарал и добил увид во

Read More

Пратеникот Илија Димовски е уште еден во редицата на функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кој беше на распит во СЈО поврзан со истрагата „Титаник“ која опфаќа незаконско финансирање на партијата на изборните кампањи. На последниот прес за јавноста сепцијалното обвинителство информираше дека овој случај е проширен

Read More

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, денеска требаше да се појави на распит во Основното јавно обвинителство, но не се појави. За медиумите, Спасовски изјавил дека не добил покана од обвинителството. Распитот е во рамки на предмет на истрага на обвинителството за наводни сомненија за лажирање

Read More

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, утре треба да се појави на распит во Основното јавно обвинителство. Заев заедно со други лица на раководни позиции во партијата се товарат за злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Заев за ТВ 24 потврдил дека ќе оди

Read More

Министерката за култура, Елизабета Камческа Милевска, денеска била повикана во СЈО во својство на сведок, потврди таа по распитот. Министерката се заблагодари што СЈО и дало можност да го потврди и истакне законското работење на Министерството за култура. Не даде повеќе детали со образложение дека

Read More