Sunday, Aug 9, 2020
HomePosts Tagged "Талир"

Специјалното јавно обвинителство го повлекло барањето за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ во случајот „Талир“ бидејќи не сакало да влијае на политичката состојба во државата, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. – Мислевме дека треба да одлучиме на поинаков начин во тој предмет бидејќи не

Read More

Специјалното јавно обвинителство се откажало од барањето за замрзнување на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, објави ТВ 24. СЈО минатата недела со поднесок до Врховниот суд го повлекло барањето за заштита на законитоста со кое се бараа да се преиспита основаноста на одлуките на Кривичниот суд со кои

Read More

Заврши јавната седница на која јавната обвинителка Ленче Ристовска ги образложи причините зошто СЈО и понатаму бара замрзнување на имотот на ВМРО ДПМНЕ во рамки на истрагата „Талир“. Ристовска потенцира дека решението на кривичниот совет од Основен 1 со кое е одбиено нивното барање

Read More

Врховниот суд денеска треба да одлучуваат по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, односно за случајот „Талир“. Минатата недела, недела поради технички причини беше одложена расправата и презакажана за денеска. СЈО се сомнева дека имотот на ВМРО-ДПМНЕ е стекнат на незаконски

Read More

Специјалните јавни обвинителки Фатиме Фетаи и Ленче Ристовска, по завршувањето на седниците во Врховниот суд, изјавија дека од двата приговори поднесени до Врховниот суд за замрзнувањето на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, и спогодбата на Звонко Костовски од УБК за случајот Пуч, бил разгледан само вториот, додека

Read More

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков денеска преку соопштение од Kомуникацискиот центар на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја става во мирување својата политичка активност. „Со цел да се завршат судските постапки кои се во тек, а во кои што кај мене постои лично убедување дека ќе се

Read More

Врховниот суд доставил ургенција до Специјалното јавно обвинителство, во кое ги бара списите за да одлучува за предметот за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, во случајот Талир. Од тимот на Јанева за „Макфакс“ велат дека ургенцијата е примена и во најскоро време, СЈО ќе постапи

Read More

Попладнево околу 14 часот, во СЈО пристигна и пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој е повикан да даде исказ како еден од осомничените во случајот „Талир“. Пред да влезе во просториите на СЈО, на новинарско прашање зошто е повикан и осомничен, Димовски

Read More

Директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“, во кој е еден од осомничените. Тој, како и претходните функционери на ВМРО-ДПМНЕ што во петокот беа повикани во СЈО, побарал увид во доказниот материјал. –

Read More

Иво Котевски, директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ предмалку стигна во Специјалното јавно обвинителство каде треба да даде исказ како осомничен во случајот „Талир“, за обвинувањата за незаконско финансирање на партијата, пишува „Фокус“ Во СЈО денеска требаше да се појави и лидерот на партијата, Никола

Read More