Wednesday, Jan 13, 2021
HomePosts Tagged "претседател на Собрание"

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев кој застана во одбрана на неговите колеги во налетите на насилниците, денес одржа прес конференција на која посочи дека СДСМ на нелегален начин гласале за Талат Џафери надвор од процедурите за избор на претседател на Собранието. „СДС го погази

Read More

Претставникот на американскиот Стејт Департмент Брајан Хојт Ји ги заврши средбите со лидерите на албанските партии, а потоа изјава даде лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој се заблагодари за поддршката што ја даваат САД за именувањето на Талат Џафери за спикер на парлaментот и зa неговото признавање.

Read More

Трајко Вељаноски се огласи по скандалозните настани во Собранието и тоа секако на Тв Сител. Поранешниот претседател на Собранието изјави дека МВР е задолжено за обезбедувањето и најверојатно имало пропусти, па затоа имало такви инциденти. „Тој ден пречуствував дека ќе се случат овие работи. Зоран Заев

Read More

Следната недела ќе биде клучна, особено првите три дена, рече денеска пред Собранието Богдан Илиевски од иницијативата За заедничка Македонија. Тој ги повика сите граѓаните да се мобилизирале тие денови. Поддржувачите на иницијативата денеска со автомобили од кои вееја македонски знамиња тргнаа од две локации

Read More

По десет години слугување на Никола Груевски, од ДУИ не може да се очекува дека ќе носи реформи, сметаат од БЕСА. Тие нема да ја прифатат кандидатурата на Талат Џафери за сообраниски претседател, бидејќи сметаат дека е наметната. ОД БЕСА велат дека тие имаат свој предлог-кандидат

Read More

Калкулациите кој ќе биде предложен за кандидат за прв човек на Собранието на РМ, продолжуваат. Талат Џафери кандидат на ДУИ нема да биде поддржан од Движењето Беса. Тоа одлучи да исфрли свој кандидат. Портаролот Орхан Муртезани не ги откри имињата за ТВ21. Според неофицијални извори

Read More

Илија Димовски најави дека утре единствена точка по која Собранието ќе расправа и одлучува е изборот на составот на Комисијата за прашања на избори и именувања. Тој е предложен за претседател на истата, а се очекува од ВМРО-ДПМНЕ повторно да докажува кој е помоќен во

Read More

Собранието на Република Македонија се уште нема добиено свој претседател, а веќе на првите знаци на раздвижување на пратениците од протестите на „За заедничка Македонија“ стигна порака дека кој и да биде тој ќе мора да се откажел од како што ја нарекуваат „Платформата од Тирана“. -

Read More