Saturday, Jan 16, 2021
HomePosts Tagged "албанска платформа"

Ги споредивме програмите на албанските политички партии и констатиравме дека дел од тие програмски определби веќе се вклучени во програмата на новата влада. Останува вo иднина овие средби да продолжат да се одржуваат“, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по завршувањето на средбата на албанските

Read More

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, ги покани лидерите на албанските парламентарни партии денеска да присуствуваат на заедничка работна средба во 14 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, „за да ја разгледаат имплементацијата на програмските определби“, пишува „Дојче веле“. Ваквата средба тој ја навести уште пред

Read More

Декларацијата на трите албански партии од Македонија нема целосно да биде вклучена во програмата на новата влада од повеќе причини, кои се многу реални и искрени. Во програмата ќе влезат само најважните аспекти за големите реформски приоритети. За Македонија сега најважно е да просперира во

Read More

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека Зоран Заев го претворил СДСМ во „криминално-мафијашка структура“. Партијата нагласува дека пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, се фотографирал со дел од членовите на семејството Гаци, кои, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, „се познати по брутални криминали на Косово“ и порачува дека овој

Read More

„Криминалецот Заев со својата антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистичките страсти во регионот и затоа не смее да осуди ниту една негаторска изјава што доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други. Последен во низата е Бујар Османи кој јавно пред

Read More

Зоран Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието. Заев со кршење на Уставот, законот и Деловникот за работа на Собранието се обиде да избере тирански претседател на Собранието, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. „Криминалецот Зоран Заев и СДС делуваат антиуставно и противзаконски и затоа

Read More

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го повтори ставот на партијата за одржување брзи избори паралелно со одржување на локалните избори. Груевски со тоа потврди дека партијата го прифаќа барањето на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што беше упатено на протестите кои во повеќе градови

Read More

ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение го оквалификува СДСМ како најголем поттикнувач на, како што истакнува, „големоалбанските апетити“ во државава и регионот, порачувајќи дека Македонија ќе остане унитарна и мултиетничка држава. Претседателот на СДСМ Зоран Заев, укажува ВМРО-ДПМНЕ, не ги осудил инцидентите против македонскиот идентитет и суверенитет. –

Read More

Коалиционите партнери на Заев од Алијанса за Албанците, кои како мираз му ја носат тиранската платформа, вчера уште еднаш потврдија дека не им е битен државниот интерес, туку националното прашање на Албанците, стои во утринскотo соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. „Поголема потврда од тоа дека од Алијанса за

Read More

Во интервјуто за “Политико” Рама ја брани платформата на албанските партии и вели дека тој само ја олеснил средбата на албанските партии од Македонија и воопшто не се мешал во внатрешните работи. “Митот дека албанските партии следат платформа напишана во Тирана беше креиран во Скопје од

Read More