Tuesday, Jun 25, 2024
HomePosts Tagged "дрвја"

Силен ветер и дожд во скопската населба Автокоманда, ги бутна дрвјата покрај улицата и нанесе материјална штета на неколку возила. Сообраќајот е блокиран на улицата Габреш, а отежнат на околните улици.

Read More

Штетата во заштитната зона во местото „Рупи“ на Водно, каде минатиот месец имало сеча на дрвја, изнесува 853.200 денари, информираат од Град Скопје. Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ ја информираат јавноста дека за настанатите штети во парк шумата Водно побарале од Бирото за судски

Read More

Скопје посиромашно за уште неколку дрвја. Изутрина се исечени неколку дрвја на платото зад Домот на АРМ во Скопје, објави порталот А1он.мк. Пратениците вчера дебатираа за загаденоста на воздухот и се расправаа кој е виновен за состојбата, која е веќе алармантна. Освен меѓупартиски препукувања и неколку

Read More

Како одговор на сечата на 47 дрвја во универзитетскиот кампус на УКИМ, градоначалникот на Центар Андреј Жерновски заедно со општинските власти одлучиле да засадат 90 нови дрвја, соопшти Тој на неговиот профил на социјалните мрежи. Жерновски упати остри критики кон власта поради сечата на дрвјата и

Read More

Денеска е сабота, прв ден од викендот, прв ден кога работната класа во Македонија одмара од неделните работни обврски. Но, овој ден не е за одмор, вработените треба да си ја одработат средата која беше прогласена за неработен ден, поради акцијата „Ден на дрвото“. Во гореспоменатата

Read More

Од Град Скопје остро реагираат на обвинувањата упатени на нивна адреса, откако ноќеска после полноќ беа сечени дрвја во Универзитетскиот кампус. „Градот Скопје сака да нагласи дека ЈП „Паркови и зеленило“ на Град Скопје не ги исече дрвјата во Универзитетскиот кампус, во претходното деноноќие“, велат во

Read More

Утрово социјалните мрежи беа преплавени од громорозниот чин на градежните екипи да ги исечат дрвјата на кампусот на УКИМ, позади Правниот факултет „Јустинијан Први“ со што би се овозможил простор за изградба на барокни образовни објекти на ФИНКИ и на Факултетот за физичка култура. Просторот

Read More

Април догодина е месецот клучен за успешноста на акцијата „Ден на дрвото“, со која се планрираше засадување на три милиони дрвја на над 930 хектари земја. Во текот на месецот инспектори ќе излезат на терен за да утврдат колку од садниците биле успешни, а колку

Read More

Врската помеѓу луѓето и природата е тешка, треба да ја штитиме но и да се штитиме од неа. Овие визуелно прекрасни фотографии од корења како покриваат „бетон“ покажуваат баш колку „софистицирана“ оваа врска е.

Read More

Зашто ги обожаваме дрвјата? Има многу безброј причини! Ке започнеме со тоа што го превараат јаглеродниот диоксид во кислородот што го дишеме, засолниште за безброј инсекти и животни а воедно и храна за нашите очи. Издвојуваме најдоброто од дрвјата.

Read More