Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "иднина"

Светот секојдневно се менува, развојот на технологијата ни овозможува да правиме работи кои нашите предци не ни можеле да ги замислат, но што ќе се случи во иднина? Дали човекој ќе ја открие тајната на бесмртноста, дали ќе можеме нашата свест да ја пренесеме во машина

Read More

Развој на нови и постоечки производи, унапредување на технолошките капацитети и континуирано инвестирање во преносната и пристапната оптичка и безжична мрежа до крајните корисници насекаде низ земјата, се главните карактеристики и фокус на Неотел.Oснован со македонски капитал, Неотел во својата работа се истакнува со квалитетна

Read More

Шпанскиот стратег на конференцијата за новинари пред гостувањето во Стоук зборуваше и за судбината на англискиот чувар на мрежата. Клаудио Браво е на чекор од Манчестер Сити, додека Џо Харт е на излезните врати. Голманот на Барса најверојатно ќе биде прв избор на „Етихад“, а

Read More

Mercedes-Benz го претстави најновиот продукт од својата автономна програма за јавен превоз – Future Bus, а автобусот успешно извозе 20 километри низ градските улици на Амстердам и Харлем во Холандија. Семафори, тунели и пешаци – сé тоа поминало без проблеми. За германската компанија ова е голем

Read More

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска изјави дека во септември во Братислава ќе биде одржан состанок на лидерите на Европската унија на тема – иднината на ЕУ по референдумот во Велика Британија. Туск потсети дека Унијата нема да може да почне преговори за излез

Read More

Златан Ибрахимовиќ, еден од најдобрите центрафори во светот, вели дека веќе ја донел одлуката околу својата иднина и дека знае за кој клуб ќе настапува следната сезона. На Ибрахимовиќ за неколку дена му истекува договорот со Парис Сен Жермен, а медиумите речиси цела година шпекулираа

Read More

Денеска е сабота, прв ден од викендот, прв ден кога работната класа во Македонија одмара од неделните работни обврски. Но, овој ден не е за одмор, вработените треба да си ја одработат средата која беше прогласена за неработен ден, поради акцијата „Ден на дрвото“. Во гореспоменатата

Read More

Следните неколку години ќе бидат клучни за вкусот на виното „кианти“ кој би можел да се смени поради климатските промени и нивното влијание на квалитетот на земјоделското производство, се наведува во анализата што ја спроведе Националниот совет за истражување во Фиренца, а која беше претставена

Read More

Оваа еколошка идеја многу ќе ви се допадне. Холандскиот архитект Рејмонд Де Хулу има навистина интересна визија за иднината на градовите. Тој го претстави концептот за првиот еко град во кој куќите ќе бидат направени од рециклирано дрво и покриени со зеленило како заштита. Во неговиот

Read More