Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "демант"

Компанијата БЕГ (Балкан Енерџи Груп) која е носител на лиценцата за дистрибуција на топлинска енергија од страна на Регулаторната комисија за енергетика излезе со демант за објавената информација дека се оштетени граѓаните на градот Скопје. “Во целост ги демантираме тврдењата од таканаречени „компетентни стручни лица“ наведени

Read More

Во врска со наводите изнесени на вчерашната (10.04) прес конференција од страна на Златко Марин, претседател на Општинска организација на СДСМ, поврзани со сопственост на земјиште во н. Аердром, компанијата Орка Холдинг АД Скопје ја проследува следната информација до јавноста: - Орка Холдинг преку една од

Read More

Целосно ги демантираме наводите на повеќе медиуми дека ова Јавно обвинителство со својата работа прави притисок на медиумите и влијае на слободата на информирање, информираат денеска од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). „Појаснуваме дека пред ова Јавно обвинителство се водат истражни постапки за повеќе предмети во кои

Read More

Професорот Александар Климовски ја демантираше веста објавена на телевизија Телма, а воедно преземена и линкувана од нашиот портал, со наслов “Макптрол ќе го тужи за клевета професорот од Правниот факултет, Александар Климовски”. Демантот го објавуваме во целост. Почитувани, Преку вашиот интернет портал во веста со наслов “Макпетрол

Read More

За да обезбедиме навремено и точно информирање на јавноста, Царинската управа остро реагира на информирањето на Телевизија Стар – Штип преку последниот прилог објавен на 13.08.2016г. под наслов „Македонски цариници вратиле хуманитарна помош од Бугарија за Скопје”, а превземен од порталите Либератс, Плусинфо, Локално и

Read More

Мермерниот комбинат АД Прилеп информира дека не е точна веста во медиумите дека има починат работник во рудникот „Сивец“. „Очигледно, објавите во медиумите се однесуваат на друг рудник кој што нема никаква поврзаност со Мермерен и СИВЕЦ. Со цел да се избегне било какво недоразбирање, појаснуваме

Read More

Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ, упати обвинувања до Агенцијата за храна и ветеринарство за негрижа за безбедноста на храната. „Огромниот скандал што го откривме, за катастрофалната негрижа за безбедноста на храната во Македонија е потврден од самата Агенција за храна и ветеринарство во

Read More

Албанската влада ги демантираше обвинувањата на опозицијата дека е вклучена во транспорт на дрога со мали авиони. Во реакијата на владата се наведува дека од добиените информации на „Албконтрол“ се потврдува дека на албанскиот воздушен простор,поточно во југозападниот и западниот дел на земјата летале четири авиони

Read More

Пред некое време се појави вест за лажно рекламирање на лебот Тонус кој се рекламира како лековит, а веста ја истражуваа српските медиуми. Компанијата Вегера која е увозник на овој леб во Македонија, испрати демант до нашата редакција. Демантот Ви го пренесуваме во целост. Драги Наши

Read More

Од Град Скопје остро реагираат на обвинувањата упатени на нивна адреса, откако ноќеска после полноќ беа сечени дрвја во Универзитетскиот кампус. „Градот Скопје сака да нагласи дека ЈП „Паркови и зеленило“ на Град Скопје не ги исече дрвјата во Универзитетскиот кампус, во претходното деноноќие“, велат во

Read More