Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "демократија"

„Ќе работиме со новиот претседател на Собранието во поддршка на демократијата и на напредокот на Македонија на европскиот пат“. Ова го изјави заменик помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји во Подкомитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот. Хојт Ји

Read More

Груевски треба да го слуша меѓународниот фактор и да ја почитува демократијата, изјави потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта, во емисијата „10 Минути“ на Тв21. Според него дури и да се одржат нови избори, нема албанска партија која би влегла во коалиција со една анти

Read More

Бојкотот на парламентот се претвори во спорт во Балканскиот регион, но политичката дебата во земјите треба да се води во парламентот, изјави европратеникот Едвард Кукан, за време на вчерашната дебата во Европскиот парламент, насловена „Криза на демократијата на Западен Балкан“. Како што јавува „Мета“, Кукан, говорејќи

Read More

Професорот Флоријан Бибер, експерт за Балканот од Универзитетот во Грац, на дебатата која во вторникот се одржа во Европскиот парламент а беше посветена на состојбите на Западен Балкан изјави дека „состојбата на демократијата во регионот е загрижувачка, но ЕУ се уште има предност, посветеност и

Read More

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека неговата земја нема да прифати лекции за демократија од Турција. – Бугарија не им дели на другите лекции за демократија, но и не прифаќа, пред се, не од држави кои не го почитуваат владеењето на правото, истакна Радев. Неговата изјава

Read More

Американскиот амбасадор Џес Бејли кој интезивно учествуваше како посредник меѓу политичките партии е задоволен од постигнатиот договор кој ќе биде многу важен за спроведување на демократски реформи и излез од долгата политичка криза. - Честитки за Македонија за Договорот од 20 јули – шанса за демократија,

Read More

Грчката јавност е зачудена по изјавата на Коѕијас, министерот за надворешни работи, против санкции или вето за Македонија. Коѕијас смета дека во Македонија има недостиг на демократски капацитет и токму затоа се шират внатрешните проблеми, а власта нема слух за правење компромис. Оправдувањето против ветото

Read More

Новиот извештај на Фридом Хаус за изминатата година во Македонија детектираше бројни назадувања на демократските начела и зголемување на концетрацијата на моќ на власта. Во речиси сите области има негативни оценки, освен во цивилниот сектор кој поради зголемениот ангажман со активности, демонстрации и протести, како

Read More

Питер Ванхауте е гневен на пропаднатите маратонски преговори за медиумите и го објави досега најлутото „маче“ со порака македонските политичари да пораснат и да се потсетат што беше тоа демократија и дека компромисот и разумот се клучни при политичкиот процес. Тој им порача „Демократијата бара

Read More

Комисијата за транспорт и комуникации на Либералната партија смета дека треба да му биде овозможено на секој ТВ субјект кој има финансии, желба и кадровска екипираност да истрча на медиумскиот пазар. Од ЛП велат дека сегашната методологијата за доделување национални ТВ концесии на медиумите е прилично

Read More