Friday, Feb 21, 2020
HomePosts Tagged "политички партии"

Евентуалната средба на македонските политички партии во вилата на Жан Моне во Париз треба да биде резултат на нивната подготвеност сите да присуствуваат и да работат заедно за да го изодат патот кон Европската унија. Ако не можат да се договорат, ќе се постави прашањето

Read More

Програмските сервиси на државно ниво, опфатени со надзорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ), во првиот круг од локалните избори „генерално обезбедиле еднакви услови за пристап до сите облици на изборно медиумско претставување“, соопшти денеска Агенцијата. Голем дел од нив, се вели во

Read More

Премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ е со поголема доверба кај граѓаните од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, покажува вториот дел од анкетата спроведена од Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и од телевизијата „Телма“, која беше презентирана вечерва. На прашањето, во кој политичар имате

Read More

Демократскиот сојуз смета дека покрај системските промени во правосудството, медиумите и тајните служби, неопходни се реформи и во поставеноста и дејствувањето на политичките партии. „Без демократизација на партиите нема демократизација на државата. Гломазните партии и црпење на кадри од членовите (лепачи на плакати и сл.) на

Read More

Нема време за губење, итно е потребна нова влада, патот на Македонија кон Европската Унија е отворен, твитна еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, соопштувајќи дека почнал со разговорите со лидерите и претставниците со парламентарните политички партии. „Почнаа разговорите во Скопје. Итно е потребна нова влада

Read More

Во македонското Собрание денеска напладне треба да се одржи координативнасредба на парламентарните групи. Средбата е закажана по иницијативата поднесена од СДСМ со поднесување на потписите на 67 пратеници за продолжување на конститутивната седница. Пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Оливер Спасовски рече дека тие го штитат

Read More

Трајко Вељаноски закажа координативна средба на претставниците на парламентарните политички партии во вторник, идната недела, во 12 часот, соопшти прес службата на Собранието. „Денес во Собранието на Република Македонија ми беше доставено барање од 67 пратеници за закажување на продолжение на Конститутивната седница на деветтиот

Read More

Лидерите на најголемите политички партии утре ќе одржат средба на која ќе треба да се согледа досегашното спроведување на реформите од Пржинскиот процес и да се донесе заклучок дали се исполнети условите за избори кои се планирани во декември. Оптимизам постои и кај власта и кај

Read More

Претставниците на четирите политички партии утре ќе одржат нова работна средба за допрецизирање на сите реформи кои се договорени во Јулскиот договор, како надградба на „Пржино“. Треба да се утврдат сите законски измени за областа на медиумите, ингеренциите и мандатот на опoзициските министри во преодната влада,

Read More

Добро е што вчера се дојде до договор меѓу политичките партии. Тоа пред сѐ е добро за државата, што е можно побрзо да има избори и да се стави крај на политичката криза во Република Македонија предизвикана од опозицијата, оцени денеска во Прилеп лидерот на

Read More