Tuesday, Sep 22, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаНамуртениот Хан конечно доби добри вести од Македонија

Намуртениот Хан конечно доби добри вести од Македонија

han2

Еврокомесарот Јоханес Хан која пред речиси една година најмногу беше инволвиран во преговорите меѓу партиите и го поздрави договорот од Пржино сега конечно доби добри вести од Македонија во еден процес кој со месеци беше заглавен при што политичката криза само се продлабочуваше.

„Добри вести од БЈР Македонија: политичките партии постигнаа договор за отворените прашања во разговорите за договорот од Пржино. Важен чекор кон ставање крај на политичката криза. Сега треба да се зачува моментумот: целосно спроведување на клучните реформи за одржлив напредок“ – порача Јоханес Хан на „Твитер“.

Ова е е договор што предвидува одржување на предвремени парламентарни избори дпп крајот на годината и е „важен чекор кон завршување на политичката криза“. Во оваа фаза најголем дипломатски притисок извршија американскиот амбасадор Џес Бејли и европскиот Аиво Орав.