Saturday, Jun 6, 2020
HomePosts Tagged "Џес Бејли"

Откако претседателот на Обединета македонска дијаспора, Мето Колоски денеска на својот Твитер профил ги предизвика Амбасадата на САД во Македонија и Амбасадорот Џес Бејли, наведувајќи дека се случува „Твитер војна меѓу амбасадите на САД и Русија поради загадувањето на воздухот во Македонија, набргу доби одговор

Read More

Владеењето на правото и борбата против корупцијата се еден од главните предуслови за Македонија да стане развиена и просперитетна демократија и дел од евроатлантските структури, порача денеска од Тетово, американскиот амбасадор Џес Бејли, на предавање на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. – Постоењето на корупцијата

Read More

Амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, денеска порача дека Амбасадата на САД будно ги следи настаните поврзани со случувањата во Собранието на 27 април и дека полицијата, обвинителството и правосудниот систем мора да дејствуваат транспаретно, со почитување на највисоките стандарди при изведувањето на овој

Read More

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во седиштето на партијата се сретнал со амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, со кого разговарал за патот на Македонија кон ЕУ и НАТО, за постизборната состојба и системските реформи, се вели во соопштението на партијата. Ахмети истакнал дека

Read More

Новозибраниот градоначалник на општината, Аце Коцевски денеска на прес-конференција обвини дека пратеникот Илија Димовски има личен возач кој бил вработен во Општината и притоа го оштетил буџетот за голема сума пари. Според пресметките на Коцевски, вкупните долгови на Општина Велес изнесуваат 169.197.606 денари или

Read More

Амбасадорот Џес Бејли беше акредитиран да ги следи изборите, во рамки на меѓународната набљудувачка мисија на изборниот процес, соопштија за „Мета“ од Амбасадата на САД во Скопје, по обвинувањата дека американскиот амбасадор посетувал избирачки места и се фотографирал со активисти и со членови на СДСМ. „Како

Read More

Американскиот амбасадор Џес Бејли смета дека законот за јазиците треба да биде во рамките на Охрискиот договор и притоа да создаде инклузивно општество. Законот за јазиците треба да остане во рамките и линиите на Охридскиот договор, како важен договор. Ова е важно прашање за кое треба

Read More

Министерот без ресор задолжен за односи со дијаспората, Едмонд Адеми, денеска во Владата на Република Македонија, оствари средба со амбасадорот на САД во Македонија, господинот Џес Бејли. На средбата Адеми истакна дека грижата за дијаспората на министерско ниво има повеќе предности. Како посебно значајни тој ги

Read More

Посетата на потпретседателот на САД Мајк Пенс, кој на 2 август во Подгорица ќе учествува на состанок на Јадранската повелба, со кој ќе претседава Република Македонија, е потврда за посветеноста на Вашингтон на регионот, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли. – Посетата на потпретседателот Пенс е пред

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, заедно членот на Извршниот комитет на партијата Никола Тодоров денеска со американскиот амбасадор Џес Бејли разговараа за актуелната состојба, приоритетите и предизвиците на државата. Како што соопштија од партијата, на средбата било констатирана заложбата Република Македонија што поскоро да добие позитивна

Read More