Sunday, Sep 27, 2020
HomePosts Tagged "договор од Пржино" (Page 3)

По тешки целодневни преговори, на денешен ден пред точно една година, беше потпишан пржинскиот договор, на кој присуствуваа еврокомесарот Јоханес Хан, лидерите на четирите најголеми партии – ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА, како и амбасадорите на САД и ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав. Амбасадорот Џес

Read More

Претседавачот со Советот на ЕУ, а воедно и министер за надворешни работи на Холандија, Берт Кундерс, испрати писмо до лидерите на четирите најголеми политички партии во државата, потписнички на Пржинскиот договор. Во писмото ја изразува својата загриженост за настанатата политичка криза и бара нивно заложување

Read More

Евроамбасадорот Аиво Орав ги повтори ставовите на Европската Унија за потребните реформи и политички одлуки кои лидерите на најголемите партии треба да ги донесат за одржување на предвремените избори. Исто така се негираат наводите дека еврокомесарот за проширување Хан испратил ново писмо до Заев, Груевски, Ахмети

Read More

СДСМ постави два клучни услови кои мора да се исполнат за тие да учествуваат на дополнителните преговори закажани за петок во Виена. Зоран Заев побара целосно повлекување на аболицијата од страна на претседателот Иванов која според него е договарана и реализирана заедно со ВМРО-ДПМНЕ, како

Read More

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ги повика лидерите на најголемите политички партии во Виена каде ќе треба за последен пат да се обидат да ја решат политичката криза и да најдат излез од неизвесноста за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни. Груевски, Заев, Ахмети и

Read More

Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието, денеска според законските овластување ги распиша предвремените парламентарни избори кои е предвидено да се одржат на 5 јуни како што претходно беше договорено меѓу политичката елита, а внесено и во изборниот законик. Опозицијата и понатаму најавува целосен бојкот и спречуваење на

Read More

СДСМ вчера речиси еуфорично од лидерот Зоран Заев соопшти дека нема да учествува на уште едни лажни избори и дека клучните точки од договорот од Пржино не се постигнати, но не даде јасен одговор како ќе делува во наредниот период кога власта јасно стави до

Read More

Зоран Заев со младината на СДСМ ја посети Битола со цел да се развијат дебати за перспективата на младите луѓе во Македонија и да се спречи миграцијата. Заев испрати и повеќе политички пораки против Уставниот суд кој со одлуката да му дозволи на претседателот да

Read More

Политичката криза се продлабочува. На денешната прес конференција пред Владата техничкиот Министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски придужен од останатите министри и заменици министри од редовите на опозицијата, најавија дека доколку остане на сила одлуката за распуштањето на Собранието, тие бараат депонираните оставки од фунцкиите

Read More

Белгискиот посредник во политичките преговори конечно го изгуби доброто расположение од минатите денови кога не „частеше“ со забавни мемиња, но неговите мачки некако скиснаа и веќе се предадоа пред македонските политичари со кои ни ѓаволот нејќе да сади краставици. Питер Ванхојте во последната објава на

Read More