Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "договор од Пржино" (Page 2)

Претставници на политичките партии кои се дел од процесот „Пржино“ се уште не е потврдено дали ќе одржат нова рунда на преговори, додека пак за лидерска средба најверојатно воопшто и не станува збор бидејќи сите се далеку од конечен договор кој би го прифатиле и

Read More

Иако целиот процес се уште виси на тенок конец најголемиот дел од преговорите меѓу партиите во Пржино се завршени, а меѓународниот фактор кој со нетрпение очекува враќање на реформскиот процес соопшти дека најтешкото е надмината, освен само едно важно прашање кое евроамбасадорот Аиво Орав не

Read More

Актуелниот министер за внатрешни работи Митко Чавков воопшто не е импресиониран од идејата за креирање специјално полициско одделение кое би работело на асистенции на СЈО бидејќи е нелогично. Според постоечкиот Закон за кривична постапка секој обвинител може да побара ресурси од МВР и ангажирање на

Read More

Викторија Нуланд, високиот претставник од Стејт Департментот на САД, по денешните средби со политичките лидери во Македонија посочи дека разговорите се одвивале конструктивно и дека возможно е да се постигне договор за излез од политичката криза. Клучно ќе биде договорот од Пржино да се врати на

Read More

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има средби и со претседателите на СДСМ Зоран Заев

Read More

Наместо очекуваната лидерска средба денеска средба со амбасадорите на САД и ЕУ кои се гарантори на Договорот од Пржино остварија преставниците на партиите потписнички со цел да се прецизира во која насока ќе се одвива политичкиот процес во наредниот период. На сите им е јасно дека

Read More

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, при средбата со белгиската амбасадорка Аник Ван Калстер посочи дека потребно е што побрзо да се состави нова Влада за да се испочитува Договорот од Пржино за кој се уште има простор откако беше повлечена аболицијата на Иванов. „Потребно е што

Read More

Германкиот посредник, Јоханес Хајндл смета дека Пржинскиот договор е излез од кризата но сепак македонските политичари не работат на таа насока и го одолговлекуваат неговото реализирање. – Добрата вест е дека има излез од кризава, а тоа е договорот од Пржино, чии принципи и начела го

Read More

Целосното повлекување на аболицијата од страна на претседателот Иванов е поздравена од страна на амбасадорите и институциите на ЕУ, па затоа сега се создава шанса за враќање на преговарачка маса и изнаоѓање на трајно и стабилно решение за излез од политичката криза. „Ќе започнам со реакцијата

Read More

Потврдување на уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство од страна на Уставниот суд и ослободување и запирање на прогонот врз учесниците во протестите, се двата чекора што се содржани во планот на СДСМ за излез од кризата. Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција

Read More