Tuesday, May 26, 2020
HomePosts Tagged "Диме Спасов"

На синоќешната седница на Владата било разговарано авансно да им се исплатат средствата на оштетените, а потоа од кога ќе се направат проценките да им се исплати целата сума. Ова го соопшти миниситерот за труд и социјална политика Диме Спасов при денешната посета на новиот пункт

Read More

Министерството за труд и социјална политика го најави проектот „Македонија вработува 2“ кој треба да донесе нови бенефиции за компаниите кои ќе отворат нови работни места. Во негова реализација ќе учествуваат повеќе државни институции како Агенцијата за вработување и мерките ќе бидат распоредени низ целата

Read More

Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување ќе ја продолжат мерката за практична обука на околу 500 лица кои ќе имаат можност да стекнат работно искуство, а потоа и да добијат шанса за трајно вработување во компаниите кои ќе учествуваат во проектот. Обезбеден

Read More

  Се ближи крајот - завршува мерката за вработување на млади до 29 години, а досега се реализирани 12.000 вработувања на оваа категорија. Ова го истакна заменик­ министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов денеска при посета на чевларска фирма во Куманово, каде се ангажирани

Read More

Техничкиот министер за труд и социјална политика Фросина Ременски заработи нова кривична пријава поднесена од нејзиниот заменик Диме Спасов кој ја обвини за неизвршување на судска одлука, по што и се заканува и затворска казна доколку не ги почитува решенијата на Управниот суд каде се

Read More

Управниот суд ја суспендираше одлуката на министерката за труд и социјална политика Фросина Ременски за назначување на 15 нови директори на центри за социјална работа, но правосилност на одлуката се уште нема. Инаку тужбата против Ременски ја поведе заменик министерот Диме Спасов поради пречекорување на

Read More

Министерката д-р Фросина Ташевска-Ременски, денеска до Основното јавно обвинителство – Скопје ја поднесе најавената прва кривична пријава против поранешниот министер за труд и социјална политика Диме Спасов и вработена службеничка на пробна работа во МТСП. Кривичната пријава опфаќа образложение и докази за основани сомневања за злоупотреба

Read More

Новата министерка за труд и социјална политика, Фросина Ременски, ги негираше гласините дека изборот на новите министри од редовите на СДСМ ќе биде придружена со смени на кадри, смена на позиции, деградирања или отпуштања. Ременски вели дека промените се направени со цел да не се

Read More

Проблемите и сопките во Министерството за труд и социјална политика продолжуваат со меѓусебно обвинување за ангажирање на партиски кадри во администрацијата, како и за незаконско постапување на советничката која ја постави Ременски, по што била повикан Држаниот управен инспекторат. Мила Царовска е обвинета од Диме Спасов

Read More

Во општина Чучер Сандево ќе се забрза изградбата на првата детска градинка која ќе има капацитет за згрижување на 150 дечиња кои живеаат на територија на повеќе села и населени места. Градинката доби средства од општината во износ од 10 милиони денари и 8 милиони

Read More