Friday, Mar 27, 2020
HomePosts Tagged "тужби"

Штрајкот на судската администрација останува во мирување, но правната битка продолжува во институциите – соопшти денеска претседателот на УПОЗ, пеце Грујоски. Синдикатот соопшти дека штрајкот не е завршен, а кога ќе се активира повторно зависи од исходот на политичките преговори. Тие велат дека ја

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе ги повлече сите судски тужби против оние кои ги обвини дека го навредиле, по неуспешниот обид за воен удар кој се случи во Турција. -Ќе ги повлечам сите тужби за навреди кои се изнесени на моја сметка, рече

Read More

СДСМ денеска преку соопштение најави дека ќе поднесе кривични пријави против министерот за финансии Кирил Миноски и против заменик министерката за правда Билјана Бришковска во врска со издавањето на последната еврообврзница. Според СДСМ, Миноски еврообврзницата ја издалпротивзаконски, а Бришковска неовластено присуствувала на конференциската врска со

Read More

Славниот актер Бил Козби сепак, ќе се соочи со судење за сите поведени приватни тужби од жени за силувања и злоупотреби. Козби е обвинет дека во текот на неговата децениска кариера своите жртви ги дрогирал, а потоа откако биле беспомошни ги силувал, а дел од

Read More

Според најниовиот извештај на организацијата Репортери без граници Македонија има очаен тренд на опаѓање на медиумските слободи, изразувањето и објективното информирање и сега го завзема 118-то место за убедливо дно во Европа. Еден од главните проблеми во медиумската сфера е самоцензурата која ја применуваат новинарите плашејќи

Read More

Техничкиот министер за труд и социјална политика Фросина Ременски заработи нова кривична пријава поднесена од нејзиниот заменик Диме Спасов кој ја обвини за неизвршување на судска одлука, по што и се заканува и затворска казна доколку не ги почитува решенијата на Управниот суд каде се

Read More

За три години, во периодот од 2013 до 2015 година, политичари и државни функционери се вклучени во 43 случаи за клевета и навреда. Ова го покажува извештајот кој го изготви НВО-инфоцентарот во соработка со Центарот за развој на медиуми (ЦРМ), за судските случаи за навреда

Read More