Monday, Jun 25, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаУправниот суд и ги закочи новите директори на Ременски

Управниот суд и ги закочи новите директори на Ременски

remenski_09122015

Управниот суд ја суспендираше одлуката на министерката за труд и социјална политика Фросина Ременски за назначување на 15 нови директори на центри за социјална работа, но правосилност на одлуката се уште нема. Инаку тужбата против Ременски ја поведе заменик министерот Диме Спасов поради пречекорување на ингеренциите и неправилности во процедурата, па затоа веќе постоечките директори засега ќе останат на работа. Ременски својот потег го оцени како професионален и неопходен за работата на социјалните служби и обвинува за партиски кочења и саботажи.