Wednesday, Jul 8, 2020
HomePosts Tagged "жалби"

Во 19 часот денеска истекува рокот за поднесување приговори за процесот на гласањето до Државната изборна комисија (ДИК), а на полноќ ќе заврши и рокот за поднесување приговори за првичните резултати од локалните избори што се одржаа во неделата, на 15 октомври. Портпаролката на ДИК, Љупка

Read More

Најверојатно утре Врховниот суд на седница ќе ги разгледува жалбите за притвор кои ги поднесоа одбраната на обвинетите и Специјалното бовинителство за случаите „Тврдина“ и „Таргет“, јавува телевизијата „Алсат-М“ Претходно Апелацискиот суд ја преиначи одлуката на Кривичен и им одреди мерка притвор на поранешниот началник на

Read More

Во Апелациониот суд продолжува разгледувањето на жалбите за предметот „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска, пишува „Фокус“. Инаку, Канческа-Милевска е првоосомничена во случајот „Тендери” на СЈО, во кој се сомничи за местење тендер од еден милион евра за градежни работи во

Read More

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот, јавува „Макфакс“. Судиите од скопска Апелација ја отфрлија неговата жалба

Read More

Жалбите за определени мерки на претпазливост на обвинети во предметот „Титаник“, првиот случај на СЈО кој се однесува на изборни нерегуларности денеска се пред апелационите судии. Леко Ристовски е обвинет во овој предмет за повреда на слободата на определување на избирачите и првостепениот суд му определи

Read More

Апелациониот суд денеска на пет последователни седници ќе се разгледува жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за мерките кои ги изрече Кривичниот суд по обвиненијата на СЈО. Апелација викендов ги потврди одлуките за одземањето на патните исправи на новинарката на телевизија „Сител“ Ивона Талевска,

Read More

Апелациониот суд Скопје веќе донел одлука за дел од жалбите за кои беа одржани јавни седници, потврдуваат од судот за МКД.мк. Од судот не откриваат дали одлуката се однесува на жалбите поднесени од одбраната или од Специјалното јавно обвинителство, ниту пак за кои предмети се

Read More

Специјалното јавно обвинителство се очекува денеска попладне до Апелацискиот суд Скопје да ги поднесе првите жалби на одбиените барања за одредување мерка притвор на 18 лица, против кои минатата недела беа поднесени обвиненија, потврдија за „Мета“ од СЈО. Жалби на одлуките на првостепениот суд, СЈО ќе

Read More

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска по одложувањето на рочиштето за „Тврдина 2“ рече дека ќе поднесат жалби за барањата кои судот ги одби. Таа, како што пренесува „А1он“, очекува од септември да започнат судењата и кажа дека обвинетите имаат нови адвокати, за што како

Read More

Денеска Кривичниот суд во Скопје треба да ги соопшти и последните одлуки по барањата за притвори против функционери на ВМРО-ДПМНЕ и поранешни министри, обвинети во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, пишува „Мета“. Станува збор за барањата за притвор на Никола Груевски, Мартин Протогер, Гордана Јанкулоска,

Read More