Monday, Apr 6, 2020
HomePosts Tagged "оштета"

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција за добиените критики од СДСМ дека неспособно реагирала за помошта на настраданите од поплавите. - Јавноста дозна дека советниците на СДСМ во февруари 2016 година на седница на Советот на Општина Гази Баба барале да не се субвенционира чистењето на

Read More

Комисиите за процена на штетите од невремето од 6 август, кое го зафати Скопскиот Регион, веќе започнаа со работа на терен на местата кои беа најпогодени од поплавите. Процената ја прават меѓуресорски тимови на Општина Гази Баба и Комисија на Владата. Најзагрозени подрачја се Ченто,

Read More

На синоќешната седница на Владата било разговарано авансно да им се исплатат средствата на оштетените, а потоа од кога ќе се направат проценките да им се исплати целата сума. Ова го соопшти миниситерот за труд и социјална политика Диме Спасов при денешната посета на новиот пункт

Read More

Бугарските власти се надоа во незавидна состојба откако арбитражата одлучи дека мора да се плати оштета на руската компанија „Росатом“ поради откажува на изградбата на нуклеарката „Белене“. Оттаму, сепак,  изразија надеж дека „Росатом“ ќе дозволи продажба на нуклеарниот реактор, купен за откажаната изградба на нуклеарната централа „Белене“

Read More

Познатиот германски метал бенд „Рамштајн“ на судот во Бон во Германија поднесе тужба против германската влада, поради забрана за рекламирање и продажба на нивниот албум од 2009 година, барајќи оштета од 66.000 евра. Како што пренесуваат германските медиуми, надлежните органи своевремено заклучиле дека албумот на

Read More

Поранешниот член на уставниот суд Трендафил Ивановски кој беше лустриран поради соработка со тајната полиција во минатиот режим ја доби правдата во Стразбур против Република Македонија и Европскиот суд за човекови права донесе пресуда во негова корист.Во пресудата е утврдено дека на Ивановски му се

Read More

Околу 12 керамички садови за чување на прехрабрени намирници наречени питоси се уништени во археолошкиот локалитет Баргала, Штипско. Станува збор за експонанти стари повеќе од 17 века кои биле лоцирани во североисточниот дел на локалитетот. Иако самиот музеј е под 24-часовен надзор, ова е втор пат несовесни граѓани

Read More

Продолжува исплатата на оштетата за земјоделците кои беа погодени од силно невреме на почетокот на годинава во Охридскиот, Кратовскиот и Радовишкиот регион. Владата на Република Македонија даде одобрување за надомест во висина од 2.3 милиони денари кои ќе бидат проследени до 105 лица.

Read More

Струмичкиот регион беше еден од најпогодените во големите февруарски поплави и особено тешки штети претрпеа земјоделците чии посеви беа уништени, а големата количина на води ги одложи и пролетните сеидби. Проценката на штетите беше извршена од локалната комисија уште во јули, а дури сега ќе

Read More

Гркинка на возраст од 25 години ќе добие оштета од 800 илјади евра бидејќи при трансфузија на крв во болница во Солун ја инфицирале со ХИВ вирус. Девојката на почетокот од месецот примила крв од случаен крводарител за кој подоцна се дознало дека бил заразен со

Read More