Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "Дортмунд"

По страшната експлозија пред автобусот на Дортмунд, еден фудбалер од тимот заврши во болница, а навивачите останаа заробени внатре во стадионот од безбедносни причини. Паниката, стравот и неизвесната ситуација беа присутни меѓу навивачите, а оние на Монако во знак на поддршка скандираа за противничкиот тим.

Read More

На само еден час пред почетокот на четвртфиналниот натпревар од Лигата на Шампионите при патувањето до стадионот, се случила експлозија пред автобусот на Борусија Дортмунд, по што еден фудбалер е повреден. Натпреварот е одложен. Како што објави весникот „Билд“, инцидентот се случил на 10 километри

Read More

Вечерва со средбите во Торино и Дортмунд започнува четврт-финалето на Лигата на шампионите. Јувентус во Торино ја дочекува екипата на Барселона, ќе проба да се одмазди за 2015 година и изгубеното финале каде “каталонците“ победија со 3-1 и дојде до титулата европски првак. “Мораме да одиграме

Read More

Баварците веќе по 10 минути преку Рибери и Левандовски стекнаа водство од 2-0, но најдобриот потег на натпреварот беше дело на гостите, односно на Рафаел Гереро. Фудбалерот на Дортмунд на работ од казнетиот простор дочека една неспретно одбиена топка од одбраната на Баерн, кој ја зафати

Read More

Германскиот фудбалски репрезентивец Марио Геце го напушти Баерн Минхен и се врати во Борусија Дортмунд, потврдија „милиониерите“ на својот сајт. Тој со тимот од Дортмунд потпиша договор до 2020 година, а во клубот ќе се врати после три години поминати во лутиот ривал Баерн. Ова

Read More

Менаџерот на Ливерпул Јирген Клоп е голем оптимист за пласман во полуфиналната рунда од Лига Европа после првиот одригран натпревар на гости во Дортмунд. На неговото прво враќање во Дортмунд после заминувањето минатото лето, Ливерпул ремизираше со германскиот клуб со резултат 1:1, во првиот натпревар

Read More