Monday, Jul 6, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРТеатар (Page 3)

Во Македонскиот народен театар на 10, 15 и 16 април, премиерно ќе биде одиграна претставата „Животот е прекрасен“ од авторот Николај Ердман, во адаптација и режија на светски познатиот Александар Морфов. Тоа е претстава која, според Морфов, има смисла да се прави, бидејќи секоја смисла

Read More

  Во рамките на годинешното издание „Танцфест“ велешани ќе имаат можност да проследат четири танцови претстави на сцената на театарот „Џинот“ во Велес. На 9-ти април со почеток во 20 часот прв на сцената ќе настапи Скопје танцов театар со претставата „Стапнувајќи на земја“. На 12-ти април 

Read More

  Театарот од Врање утревечер ќе гостува во Велес. Претставата наречена „Три сестри“, во режија на Трајче Ѓорѓиев  ќе биде изведена во театарот „Џинот“. Претставата премиерно е изведена лани на крајот од октомври. „Три сестри“ во која играат актерите: Милена Стошиќ, Радмила Ѓорѓевиќ, Жетица Дејановиќ, Марко Петричевиќ, Александар

Read More

МНТ е првата културна институција која воведува виртуелни прошетки за секој посетител на интернет, а почетокот коинцидира и со одбележувањето на 71 годишнината од првата одиграна театарска претстава. Воведниот концепт е насловен Виртуелна прошетка низ постоечката Уметничка збирка на Музејот. Тој претставува прв применет виртуелен (дигитален)

Read More

Театар „Чекори“ ги отвори вратите за нови членови. Во септемврискиот упис може да се пријават сите вљубеници во театарот, над 14 години, со и без искуство, професионалци и аматери, актери, сценографи, костимографи, драматурзи, тон и светло мајстори. Театар Чекори е најстариот алтернативен театар во Македонија. Постои

Read More

Претставата „Не, не ти! Или за различноста“ вечерва во 18 и 30 на Мала сцена од Загреб   на новата сцена на битолскиот Центар за култура ќе  го означи почетокот на 5. Интернационален детски театарски фестивал „Битолино“. Најмладата публика ќе има можност да ужива и во

Read More

,,Спанаќ со пржени компири” е насловот на претставата со која Ансамблот на велешкиот Народен театар учествуваше на Фестивалот „Македонско културно лето“ што вечерва завршува во Мала Преспа, Албанија. Претставата е по текст на унгарскиот автор Золтан Егреши,а во режија на младиот режисер Ненад Витанов. Пред македонската пубкика

Read More

Театарската претстава ,,Опасни врски” на Шодерло де Лакло, во изведба на театарот „Вера Комисаржевскаја“ од Санкт Петербург, а во режија на Дејан Пројковски вечерва ќе ги задоволи сите љубители на театарската уметност во рамките на фестивалот ,,Охридско лето” Според критиката „Опасни врски“ од Шодерло де Лакло

Read More

Прекрасно дело на еден од корифеите на театарот на апсурдот ќе има свое дефиле во Македонскиот народен театар. Во рамките на „Скопско лето“, вечерва со почеток од 20 часот ќе се одигра претставата „Столови“ од Ежен Јонеско, чиј режисер е Дамјан Читкушев. Претставата е во копродукција на

Read More

Продолжува програмата на ,,Битола Шекспир фестивал.” Вечерва со свој соло перформанс ќе се претстави актерот Ги Сонен од Амстердам, Холандија кој инспириран од сонет 116 на Вилијам Шекспир, својата маестрална театарска игра ќе ја прикаже на  малата сцена во Битолскиот театар. Третото издание на Интернационалниот „Битола

Read More