Saturday, Jun 27, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРТеатар (Page 2)

Македонскиот народен театар започна со интензивните подготвки за претставата Прекината Одисеја, во копродукција на театарот Хелена Моджејевска од Легница, Полска, во режија на Јацек Гломб. Прoектот е базиран на судбината и егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои завршуваат во Полска - голем

Read More

Акрерот Емин Унџел почина синоќа. Тој ќе остане запаметен како еден од најдобрите македонски комичари, особено со ликот на Селим Селими во хумористичниот серијал Хихирику. Тој настапуваше и во турскиот театар, а играше и во повеќе комични серијали како Балкан бенд, дуо комедијата „Угоре високо,

Read More

Во поставката на Фауст, големата копродукција на Словенско народно гледалишче и 63. Фестивал Љубљана, која за жал стана негова последна претстава во театарскиот опус, Томаж Пандур, признаениот и меѓународно најуспешниот словенечки театарски режисер, по трет пат во својата богата кариера се соочи со еден од

Read More

Утре завршуваат Мајските оперски вечери, а по тој повод во Македонската опера и балет со почеток од 20 часот ќе биде изведена оперската претстава „Аида“ од Џузепе Верди. Приказна за забранетата љубов меѓу еден генерал и една робинка во Стариот Египет. Најгранадиозната од сите опери, Аида,

Read More

Во рамките на театрскиот фестивал МНТ-ФЕСТ вечерва од 20 часот ќе се игра гостинската монодрама „Делирум Тременс“ работена по текст на Благоја Ристески - Платнар, а во изведба и режија на Игор Трпчески. Проектот е на Театарска Работилница Прилеп во копродукција со НУЦК Марко Цепенков

Read More

На последниот ден од МНТ-ФЕСТ публиката во 19 часот ќе може да ја погледне извонредната претстава „Во темната кружиме ноќ и нè голтаат јазици пламни“, на театарот Алдес од Лука. Неговиот оригинален наслов In girum imus nocte (et consumimir igni) претставува загадочен латински палиндром, кој и Ги Дебор

Read More

Во рамките на Мајските оперки вечери, во вторник 17-ти мај со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет ќе биде изведена прославената оперска претстава на Џуземе Верди, „Риголето“. Во претставата настапува врвна солистичка екипа каде во главните улоги се наоѓаат: Риголето: Карлос Алмагер Вилалобос

Read More

Вчеравечер, Македонски народен театар продолжи со третото издание на меѓународниот театарски фестивал МНТ - ФЕСТ. Беше одиграна мошне успешната претстава на компанијата Фактори трансадријатика од Лече – Сон на летната ноќ од Вилијам Шекспир, во режија на Тонио де Нито. Според реакциите за време на претставата и коментарите по неа, публиката имаше невообичаено и несекојдневно

Read More

Драмскиот театар во Скопје в четврток ќе го прослави својот седумдесети роденден. Во рамките на програмата ќе биде изведена претсавата „Буре барут“ во режија на Сашо Миленковски и по текст на Дејан Дуковски. Претставата намененета за оние кои се пред „пукање“ како што вели режисерот.

Read More

Денеска, познатиот словенечки и европски режисер Томаж Пандур на 52 годишна возраст, ненадејно почина денеска за време на проба во Македонскиот народен театар. Педесет и две гоишниот Пандур од вчера ги почна пробите за претставата „Крал Лир“ од Шекспир.Тој беше добар и квалитетен режисер познат

Read More