Thursday, Jul 2, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРТеатар (Page 4)

По повод 52-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје кој се случи 1963 година, МКЦ организира неколкучасовна програма во која ќе бидат опфатени краткометражни филмови, изложби и музичко-сценски настапи преку кои скопјани ќе имаат можност да се сплотат и да ја покажат својата солидарност, сила и

Read More

,,Битола Шекспир фестивал” ќе го доживее своето трето издание. Од 22 до 28 јули во склоп на фестивалот ќе учествуваат: Народно позориште од Сомбор, Србија, со претставата „Многу врева за ништо“, театарот „Лит Мун“ од Санта Барбара, САД, ќе настапи со „Хамлет“, Драмски театар од Габрово,

Read More

,,Скопско лето” продолжува со својата програма, за сите љубители на театарската  уметност вечерва во Македонскиот народен театар ќе биде одиграна театарската претстава Нашиот клас“ од Тадеуш Слобоѓањек, во режија на Ханан Снир..Станува збор за претстава која ги опишува комплицираните врски помеѓу Полјаците и Евреите за

Read More

Денес продолжува Охридско лето со уште една атрактивна содржина за сите љубители на уметноста. Гледачите ќе може да ја погледнат претставата „Нашиот клас" од Тадеуш Слобоѓањек, во режија на Ханан Снир, а во изведба на театарот „Камери" и националниот театар „Хабима" од Тел Авив. Претставата е

Read More

Новосадско позориште со претставата „Неопланта“ од Ласло Вегел во режија на Андраш Урбан вечерва ќе го означи почетокот на драмскиот дел од 55 јубелејно ,,Охридско лето”. Според Вегел и Урбан, претставата е перманентна историја на нaционалните конфликти во кои поединци паѓаат и се вознесуваат, бараат вистина

Read More

Вечерва, 10. јули, со почеток од 20 часот во кино Милениум ќе се одржи премиерата на албанската комедија „Жени“, чиј режисер е Рудина Војвода а главната улога ја толкува албанскиот актер и шоумен Ермаљ Мамачи. Се работи за една урбана комедија за едно младолико момче и

Read More

Вчеравечер на плоштадот „ВМРО“ како и на дел од главната улица „Свети Јоаким Осоговски“ настапија околу 30 акробати од разни земји во светот по повод реномираниот Баскерфест. Граѓаните на Крива Паланка по трети пат уживаа во акробациите на разни жонглери, магионичари и музичари. Градоначалникот на овој

Read More

Во рамките на фестивалот Скопско лето и вечерва се задоволуваат вкусовите на публиката. Тетатр и филм за сите вљубееници во овој вид на уметност. На сцената на МНТ ќе настапи ансамблот на театарот ,,Јордан Xaџи Константинов-Џинот” од Велес. Ќе ја одиграат претставата ,,Крал Иби” во режирана

Read More

Со претставата ,,Животот на Молиер”  од Михаил Булгаков МНТ ќе ја претстави Македонија на  јубилејното 10то издание  на Медитеранскиот театарски фестивал„ Пургаторије“  кој од 25 јули до 10 септември ќе се одржи во Тиват,Црна Гора. Предвидени се 75 фестивалски вечери, а македонската претстава ќе се игра

Read More

Хорот ,,Света Злата Мегленска” вечерва во Ресен ќе го означи почетокот на  13Интернационалниот театарски фестивал ,,Актерот на Европа”. Во рамките на фестивалот, на  словенечката актерка Милена Зупанчиќ ќе и биде доделена наградата „ Актер на Европа за 2015 година“, а за прв пат ќе се

Read More