Monday, Jul 6, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРТеатар (Page 5)

Со претставата „Архелаос или Еврипид се враќа на Балканот“ од Јордан Плевнеш, а во режија на Владо Цветановски синоќа започна вториот интернационален  театарски фестивал „Нови тврџава театар“ во Нови Сад. Рубенс Муратовски, Игор Ангелов, Жарко Димоски, Трајанка Илиева Таци, Валдета Исмаили, Гордана Ендровска, Маја Вељковиќ -

Read More

Заврши натпреварувачкиот дел на фестивалот по комедија ,,Гола Месечина” Жирито во состав Лилјана Мазова – претседател на жири, Катерина Коцевска –член, Бојан Трифуновски – член  на Рубенс Муратовски  му ја доделија наградата  за најдобра машка улога за улогата Мартин во претставата „Чолак’ од Мартин Мекдонах во режија на

Read More

Ансамблот на Народниот театар-Битола ќе  гостува на вториот „Шекспир фестивал“, кој од 25 до 30 јуни ќе се одржи во  Нови Сад. Нашите претставници ќе ја одиграат  претставата ,,Oтело’’ во режија на Диего Де Бреа. Станува збор за драма која Шекспир ја напишал во 1604 година. На

Read More

  Со претставата ,,Стјуардеси” во режија на Синиша Евтимов вечерва свечено ќе биде отворено второто издание   на Меѓународниот фестивал на комедија ,,Гола месечина”. Сите љубители на театарската уметност ќе имаат можност  бесплатно да проследат девет театарски претстави кои ќе бидат одиграни на фудбалското игралиште до детската градинка „Сонце“

Read More

Претставата ,,Електра” во театарски ракопис на Андри Жолдак е прогласена за за најдобро уметничко остварување на 50. јубилејно издание на Македонскиот  театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Оваа одлука едногласно ја донесе фестивалското жири во состав: Ѓорѓи Јолевски, Тони Михајловски и Илбер Муртези. Маестралната театарска игра на младата, но

Read More