Friday, Jul 10, 2020
HomePosts Tagged "компири"

Четири оброци со компир неделно, без разлика на нивниот начин на приготвување, може да доведе до зголемување на крвниот притисок, во споредба со нивното конзумирање еднаш неделно, покажува едно истрашување на научници од Бирминген и Бостон. Тие исто така откриле дека луѓето кои јадат повеќе од

Read More

  Вкусен и посен ручек Ви препорачуваме за утре. До Велгиден има доста денови кои треба да се испостат, па затоа овој оброк ќе Ви легне добро. Празот е тајната и главна состојка на ова јадење која кој ќе му даде прекрасен вкус на јадењето, и

Read More

,,Спанаќ со пржени компири” е насловот на претставата со која Ансамблот на велешкиот Народен театар учествуваше на Фестивалот „Македонско културно лето“ што вечерва завршува во Мала Преспа, Албанија. Претставата е по текст на унгарскиот автор Золтан Егреши,а во режија на младиот режисер Ненад Витанов. Пред македонската пубкика

Read More