Monday, Jun 24, 2024
HomeРЕФЛЕКТОРФотографија (Page 3)

Осумдесет и осум годишната Anezka Kasparkova од  селото  Moravia во Чешка ни покажува како никогаш да не се откажуваме од нашите сонови. Anezka од секогаш била фасцинирана од уличната уметност и возбудата која таа ја предизвикува, но во текот на нејзиниот живот таа немала шанса да го

Read More

Како би се насликале овие неверојатни портрети, парискиот фотограф Дани Оливиер ги “облече“ своите модели, во ништо друго освен со светлина.   Користејки го нивното голо тело како еден вид на платно, Оливиер со помош на проектор сјае различни геометриски форми и шарени дезени, а со тоа

Read More

Топ моделот и ѕвездата на социјалните мрежи Бела Хадид воодушеви со својот стил на црвениот тепих на филмскиот фестивал во Кан, а моментот за собирање на сите воздишки на присутните бил нејзиниот долг шлиц на фустаност. За среќа манекенката не е премногу провокативна и носела долна

Read More

Грета Цимер Фридман, жената која ја бакна морнарот Џорџ Мендонс на 14 август 1945 година и кога беше направена една од најпознатите фотографии на 20 век, почина на 93 годишна возраст. Нивниот бакнеж, за кој подоцна се дозна дека бил се освен романтичен, беше забележан во

Read More

Фејсбук ја тргна цензурата на историската фотографија од војната во Виетнам, на која се гледа како голо девојче бега од напалм-бомбите. Претходно, социјалната мрежа со своето лого ја покри голотијата, а директорот Марк Зукерберг беше обвинет дека ја злоупотребува моќта на социјалната мрежа и ја

Read More

Силувачот Брок Тарнер минатата недела бил ослободен од затвор за „добро однесување“, само по 3 месеци во затвор. Судијата Арон Перски го осудил на само 6 месеци, иако обвинителите барале казна од 6 години за злосторство кое предвидува максимална затворска казна до 14 години. Студентката Јана

Read More

Натпреварувањето за најдобра фотографија од природата „Wildlife Photographer of the Year“ стигна до самото финале, а останаа само најдобрите кадри кои оваа година ги фотографирале професионалци и аматери ширум светот. Овогодинешното, 52 по ред натпреварување за најдобра фотографија од природата привлекло повеќе од 50.000 фотографии

Read More

Лаура Изумкава од Лос Анџелес создава креативни фотографии со нејзината едногодишна ќеркичка која ја облекува во кул костими инспирирани од поп културата, од филмски хитови како Star Wars или пак најгледаните ТВ серии. Речиси секојдневно на мрежата Инстаграм објавува по нова фотографија од сесиите на Џои

Read More

Фотографијата под назив „Поглед од прозор во Ле Грас“, се смета за најрано зачувана фотографија, а малку недостигало да биде загубена засекогаш. Нејзиниот автор, Жосеф Нисефор Нијепс, бил француски хемичар аматер и пионир на фотографијата. Бидејќи не поседувал талент за цртање, Нијепс одлучил да развие

Read More

Интернет троловите се дното на модерното општество бидејќи успеваат да наметнат сексизам, омраза, предрасуди и нездрава логика. Со тоа се соочи и моделот Ешли Грахам која беше фалена за нејзината самодоберба да позира со „полничка“ фигура. Тогаш доби голем број на лоши коментари дека е

Read More