Wednesday, Jun 3, 2020
HomeАНТИСТРЕСЕким (Page 3)

Тестирањето на германското здружение за заштита на потрошувачите „Фудвоч“ покажало дека чоколадите „Киндер“ содржат опасна материја која „можеби предизвикува рак“, пренесуваат медиумите во Србија. Покрај „Киндер“ биле позитивни уште две марки детски чоколади. Здружението ги повикало надлежните органи за ги повлечат сите производи на „киндер ригл“,

Read More

Истражувањата докажаа дека крвната група може да влијае на целокупното здравје на човекот. Научниците докажаа дека лицата со крвна група А се помалку отпорни на маларија од останатите крвни групи па може да се каже дека крвната група А е послаба во однос на останатите.

Read More

Од денеска, маслото од канабис е веќе достапно во аптеките низ државата без лекарски рецепт, информираше преку социјалните мрежи Министерството за здравство. Со тоа велат дека им излегуваат во пресрет на барањата на граѓаните и стручната јавност, чии забелешки ги вградиле во законско решение во март

Read More

Целулитот е проблем на многу жени. Има неколку работи на кои треба да внимавате и неколку совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од оваа лоша појава. - Секое утро на празен желудник пијте две мали лажици јаболков оцет, бидејќи тој е одличен чистач на

Read More

Како одговор на потребата за постигнување на балансирана исхрана, Хербалајф го овозможува совршеното решение во форма на вкусен, здрав оброк, кој го обезбедува организмот со најважните витамини и минерали, шејкот Формула 1. Формула 1 шејкот е замена за оброк и досега им има помогнато на луѓе

Read More

Консумацијата на еден витамин ја менува миризбата на телото и го прави непривлечно за комарците. Со доаѓањето на топлото време, доаѓаат и комарците. Имено, кога размислуваме за плажа и долгите топли ноќи, секако низ глава ни поминува и тортурата која ја доживуваме благодарение на овие

Read More

Следуваат доста високи температури за време на летото а, општо познато е дека доколку не внимаваме на сонцето, може да се зголеми ризикот од појава на рак на кожата. Ние ви препорачуваме неколку совети како да уживате во топлите денови и првенствено да се заштитите

Read More

На секој организам одвреме-навреме му е потребна детоксикација. Ако сакате да го замените утринското кафе со поздрава варијанта, ова е вистинскиот микс за вас. Овој пијалок ќе ве освежи и ќе ве наполни со енергија. Потребни состојки: * Малку млад спанаќ * 2 јаболка * 1 банана * 3 парчиња

Read More

Четири оброци со компир неделно, без разлика на нивниот начин на приготвување, може да доведе до зголемување на крвниот притисок, во споредба со нивното конзумирање еднаш неделно, покажува едно истрашување на научници од Бирминген и Бостон. Тие исто така откриле дека луѓето кои јадат повеќе од

Read More

Во согласност со новите закони за пушење, ментолот во цигарите ќе биде целосно исфрлен од пазарот до 20. мај 2020. година. „Цигарите со ментол ќе може да се најдат во продажба до 2020-та година, после тоа целосно ќе бидат забранети“, пишува во упатството на организацијата

Read More