Monday, Jul 6, 2020
HomeАНТИСТРЕСЕким (Page 4)

Неколку бенефиции кои ќе ги осетите доколку редовно пиете умерена количина. 1. Ја подобрува меморијата Едно истражување направено на лица постари од 70 години, покажало дека оние кои пијат по една чаша вино дневно, паметат повеќе од останатите. Исто така, докторите објаснуваат дека тоа спречува згрутчување на

Read More

На почетокот сме од сезоната на црешите, па убаво е да ја знаеме и здравата страна на ова овошје, кое е од исто семејство како и праските, сливите, кајсиите и бадемите. Го конзумирале уште античките Римјани, Грци и Кинези, а се смета дека од Азија

Read More

Покрај задоцнување на менструацијата, на листата на најчести рани симптоми на бременост можат да се вклучат и следниве симптоми: Замор и поспаност. Се чувствувате изморени и не можете да си објасните зошто сте толку поспани? Можно е тоа да се должи на зголеменото ниво на хормони

Read More

Водата за пиење откако ќе станете е поврзана со лекување и превенција на одредени болести и состојби, како главоболка, болки во телото, артритис, срцеви проблеми, епилепсија, дебелеење, туберкулоза, менингитис, болести на бубрезите, повраќање, гастритис, дијабетес, запек, болести на матката и заболување на грлото. Ова е методот

Read More

Цвекло со средна големина се чисти од лушпата, се мие и се издлабува во неговиот средиштен дел. Потоа издлабениот дел се полни со сок од исцеден лимон. Треба да отстои една вечер, а потоа се пие сокот. Цвеклото потоа може да се искористи во исхраната. Нема

Read More

Американските научници секвенционирајќи го геномот на морковот со цел да овозможат напредок во одгледувањето на ова растение и јакнење на неговата отпорност на болести, штетници и суша, од генетски аспект дошле до самата суштина на важноста на морковот, еден од најраспространетите прехранбени продукти во светот,

Read More

Според истражувањата, се вели дека од оваа болест, лек нема. Но, познатиот доктор Стивен Розенберг од Националниот институт за рак во Мериленд смета дека лекот против ракот е многу близок за нас. И уште подобро се наоѓа во самите нас. Тој смета дека за борбата

Read More

Белиот леб веќе подолго време се смета за главен непријател на линијата и здравјето, тој е поврзан со дебелината и високиот крвен притисок кај луѓе. Професорот Жоу Веибиао од Универзитетот во Сингапур пронашол начин на решавање на тие проблеми, задржувајќи ја текстурата и вкусот на

Read More

  Мед и цимет се двете состојки за спречувањето на срцев удар, мозочен удар, а воедно истите го убиваат холестеролот. Се верува дека дури Еѓипјаните го користеле медот за лечење на разни рани, Грците пак за долг живот, а старите индијци го користеле за да го одржат

Read More

Дивчибари е локацијата на лековитата вода која се наоѓа во Србија. Шефот на Центарот за обновливи водни енергетски ресурси, проф. д-р Дејан Милениќ вели дека водата е толку квалитетна што може веднаш да се пакува, а најдоброто од истата е тоа што е богата со магнезиум,

Read More