Friday, Mar 27, 2020

Шеснаесет годишен малолетник вчера вечерта бил прободен со нож во градниот кош од 17 годишно лице. Инцидентот се случил на автобуска постојка на булеварот „Партизански Одреди“ во близина на трговскиот центар „Сити мол“. Од полицијата информираат дека на момчето му е укажана лекарска помош во ГОБ

Read More

Вчера на булеварот Илинден се случи тешка сообраќајна несреќа во кое едно возило беше тотално уништетно, а за среќа при судирот две лица се повредени, од кои едно лице потешко но, е во стабилна состојба. Во несреќата се судриле „Ровер“ управуван од С.Н. (49) и

Read More

Спортска душа за ловење луѓе. За Динко Валев „ловењето” мигранти претставува спорт, а лично поседува и тешка артилерија со која патролира низ градот. Со две оклопни возила, 29-годишниот бугарин буквално лови илегални мигранти во близина на границата со Турција. Полошо и позастрашувачки е тоа што

Read More

Прв случај на хепатитис А е потврден во грчкиот бегалски камп во Идомени на границата со Македонија, објави вчера грчкиот Центар за контрола и превенција на болести. Според билтенот на здравствената агенција, заразено е 9-годишно сириско девојче. Таа е однесена во болница во Солун, а

Read More

Со прислушкување, минатата година во Албанија, на дело се фатени 593 криминалци за шверц на дрога, оружје, корупција и друг криминал. Во Албанија минатата година биле прислушувани повеќе од 4.000 лица. Информацијата ја пренесуваат албанските медиуми кои додаваат дека по барање на Јавното обвинителство судските органи

Read More

Времето денеска - сабота ќе започне со умерена облачност во поголем дел од земјата, но се очекува релативно брзо наоблачување претпладне во јужниот крај од земјава. Околу пладне се очекува да започне новиот бран на врнежи, со прогресија од југ кон север. Во текот на

Read More

Петгодишно девојче загина во сообраќајна несреќа која попладнево се случи на патот Градско-Прилеп пред тунелите кај Дреновската клисура, потврди Итната медицинска помош во Кавадарци. „Станува збор за неготинска фамилија, татко со девојче и баба и дедо кои оделе кон Ресен. Најверојатно, поради влажниот коловоз возилото марка

Read More

Врз кабинетот на косовската претседателка, Атифете Јахјага денеска е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Полицијата го потврди нападот. Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил. Тие прво врз

Read More

Во Србија регистрирана е 108. партија – Единствена руска партија, како партија на национално малцинство, јави Танјуг. Централата на партијата е во Нови Сад, а како нејзин претставник е запишан Зоран Мариќ од Темерин.

Read More

Нефункционалниот систем е причината за недовербата во Избирачкиот список, констатира Граѓанската асоцијација МОСТ. МОСТ даде препораки како да се остранат сите воочени недоследности. Граѓаните треба да ги пријавуваат сите воочени недоследности: да ја проверат својата адреса, да го проверат и старото и новото име на улицата,

Read More