Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "прислушкување"

Владата ќе формира меѓуресорска работна група која ќе треба да подготви решение за реформа на системот на следење на комуникациите, врз основа на препораките од експертската група на Рајнхард Прибе, кое ќе обезбеди заштита на правата на граѓаните и заштита од злоупотреби на прислушувањето. Потребата за

Read More

Прислушувањето на странски дипломати, во чии редови без исклучок има и разузнавачи, според Законот за следење на комуникации се врши на барање на министрите за внатрешни работи и за одбрана, а го одобрува судија на Врховен суд, пишува „Мета“. Во Законот за следење на комуникациите условите

Read More

Апелациониот суд ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство како неоснована бидејќи веќе е искористена двостепената постапка за одлучување на Кривичниот совет и затоа Горан Грујевски, началник на петтата управа ќе излезе од притворот во истражниот затвор во Шутка и ќе остане во домашен притвор. За

Read More

Со прислушкување, минатата година во Албанија, на дело се фатени 593 криминалци за шверц на дрога, оружје, корупција и друг криминал. Во Албанија минатата година биле прислушувани повеќе од 4.000 лица. Информацијата ја пренесуваат албанските медиуми кои додаваат дека по барање на Јавното обвинителство судските органи

Read More

Yahoo е уште еден од технолошките гиганти кој им даде ветување на своите корисници дека ќе им испраќа предупредувања кога службите на државата ќе се обидат да ги „хакнат“ и да им ја нарушат приватноста со следење на нивната комуникација. Целта е да заштитат корисниците

Read More

Преставниците на ВМРО-ДПМНЕ во Анкетната комисија за скандалот за прислушкување како сведоци ќе ги повикаат Бранко Палифров, Александар Верушевски син на екс-разузнавачот, како и лидерот на опозицијата Зоран Заев, со тоа што заедничко за сите нив е поврзаноста со случајот Пуч. Денеска на дневен ред на

Read More

Поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиевски кој е еден од најчесто присутните лица во телефонските разговори кои ги објавуваше опозицијата не дојде да сведочи пред анкетната комисија за скандалот со прислушкувањето. Јанакиевски повеќе не е владин функционер и не ја известил воопшто комисијата дали ќе

Read More

Премиерот Никола Груевски денес сведочеше пред Анкетната комисија за скандалот со прислушкување која беше затворена за јавноста. Според Груевски тој побарал затворена седница за да не им дозволи на опозициските пратеници да продолжат да шират омраза и да создаваат конфликти за јавноста, додека пак на

Read More

Анкетната комисија формирана во Собранието на Македонија како дел од законодавната власт никој не ја испочитува досега од актуелните или поранешните членови на извршната власт, вклучувајќи го и денешниот предвиден сведок екс директрот на УБК Сашо Мијалков кој исто така не се појави на сведочење.

Read More

Премиерот Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставревски не присуствуваа на првата седница на собраниската анкетна комисија за нелегалното прислушкување на телефонските разговори. Од владејачката партија соопштија дека Груевски не можел да сведочи поради службено патување во странство, а дека ќе биде слободен на 14-ти декември. Ваквото

Read More