Saturday, Sep 19, 2020
HomePosts Tagged "бегалски"

Новоизградено прифатилиште во коешто наскоро требало да се вселат баратели на азил изгорело синоќа во подметнат пожар на северот од Австрија, соопшти полицијата прецизирајќи дека станува збор за прв ваков случај во земјата. Нема настрадани. Пожарот избувнал околу два часот по полноќ и целосно ја уништил

Read More

Прв случај на хепатитис А е потврден во грчкиот бегалски камп во Идомени на границата со Македонија, објави вчера грчкиот Центар за контрола и превенција на болести. Според билтенот на здравствената агенција, заразено е 9-годишно сириско девојче. Таа е однесена во болница во Солун, а

Read More

Старите магацини на „Винојуг“ кои се сместени на самата македонско-грчка граница за скоро време ќе бидат оспособени за времен камп за бегалците кои постојано минуваат од Грција во земјава, а од тука кон земјите во Европската унија, дознава Плусинфо. Екипи на Општина Гевгелија веќе се

Read More