Sunday, Sep 20, 2020
Home2015August

Винариите и производители на грозје под покровителство на Министерството за земјдолество ги договорија откупни цени на винската сорта Вранец за 13 денари за килограм, како и 0.68 денари по шеќерна единица, цена која ќе се користи кога производителите на грозје ќе предадат грозје со повисока

Read More

Знакот на мирот го сруши гинисовиот рекорд. Група од 460 лица успеа да влезе во светската книга на рекорди, откако ги здружи силите во северозападниот турски округ Бурса, за да формира, најголем во светот, пловечки знак на мирот од човечки тела, објави весникот „Хуриет”. Групата, која

Read More

Грчката полиција фрли шок бомби врз околу 2.000 бегалци кои се собраа во селото Идомени недалеку од границата со Македонија. Во кусиот инцидент нема повредени, јавија западни медиуми повикувајќи се на извори во полицијата. Протестите на грчко-македонската граница зачестија во изминатите неколку денови. Илјадници мигранти си

Read More

Град Скопје даде зелено светло за изградба на Шпански скали на Плоштадот Македонија. Советниците на Град Скопје ја одобрија изградбата со 24 гласа „за” и 10 гласа „против”. Новата барокна градба ќе го чини градот 1.580.000 евра. Зградата ќе биде висока 16 метри, а во нејзин

Read More

Законот за високо образование и за државната матура, сепак нема да се гласа оваа година. Измените на овие закони се одложени за септември 2016 година. Дотогаш, Владата ќе се консултира со сите засегнати страни со цел да се слушнат сите мислења и да се направат темелни

Read More

Рано утрово двајцата скопјани кои заталкаа на планината Бистра беа пронајдени од спасувачките служби, по 24 часовна потрага. Двете лица, на возраст од 35 и 29 години кои вчера попладне се изгубија на падините на Бистра се на безбедно. Изморени и без професионална опрема, двајцата скопјани

Read More

Приведен е насилникот кој до смрт измачуваше коњ во дворот на OУ „Димитaр Пoп Геoргиев Берoвски” вo Ѓoрче Петрoв. Против него е поднесена прекршочна пријава прекршочна пријава за нарушување на јавен ред и мир. Доколку против него биде поднесена и кривична пријава за малтретирање и

Read More

Руската тенисерка Марија Шарапова, која беше една од главните фаворитки, го откажа учеството од претстојниот гренд слем турнир ЈУ-ЕС Опен поради повреда на десната нога. Повредата ја заработи во полуфиналето на Вимблдон и оттогаш нема настап на ниту еден тениски турнир. "За жал, нема да бидам

Read More

Бојан Б. (37), човекот кој неодамна во сообраќајката кај трговскиот центар „Зебра“ ѝ го одзема животот на новинарката Сузана Тодоровска - Павловска, призна дека е виновен и длабоко се покаја за тоа што го сторил. „Притворот лошо влијае на мене. Изразувам длабоко сочувство и каење за тоа

Read More

Српската министерка за државна управа и локална самоуправа, Кори Удовички, изјави дека во јавните служби до крајот на годината ќе има 30.000 лица помалку вработени. Причината за ова е двегодишната рационализација. „Рационализацијата трае веќе две години, бидејќи во сила е забраната за вработување (во јавна служба).

Read More