Thursday, Jul 2, 2020
HomePosts Tagged "средношколци"

Откриена СМС порака наводно од страна член на ВМРО-ДПМНЕ открива дека вчерашниот собир пред прилепската гимназија Мирче Ацев бил испланиран од страна на висок функционер партијата. Собирот на учениците од другите средни училишта во Прилеп било да се исплашат „комуњарите“, а тие вчера извикуваа погрдни

Read More

Движењето Беса денеска го осуди мешањето на политиката во основните и во средните училишта и принудувањето ученици да излезат на протестите што, како што стои во соопштението, ги организира македонската партија на власт, а на кои се слушаат „ксенофобични, расистички и извици кои поттикнуваат омраза

Read More

На социјалните мрежи денеска се појави видео на кое се слуша разговор меѓу група ученици и директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Кире Николоски. Тој им зборува на учениците дека ќе биде страшно ако се спроведе платформата на албанските партии и ако се воведе двојазичност

Read More

Вчера четворица средношколци од „Димитар Влахов“ биле нападнати кај Транспортен центар до Автобуската станица со што растат грижите дека ваквите пресметки ќе се зголемуваат во анредниот период слично како претходни кога штом има политички проблеми младите лица се најчести жртви. Засега никој не сака да

Read More

Неодамна почнатиот проект “Образованието е повеќе од просек 5.0”, веќе е во завршна фаза. Од вкупно 386 апликации, десет стипендисти ќе ги посетуваат програмите за едукација на “Џолев и уметностите” и на “Семос едукација”Проектот беше наменет за сите средношколци кои во изминатата учебна година имале

Read More

Во училишниот двор на СУГС „Зеф Љуш Марку“ во Скопје вчера дошло до тепачка помеѓу две групи на ученици. Од една страна биле тројца малолетници од Скопје и еден малолетник од Гостивар, додека од друга страна биле четири малолетни лица од скопското село Батинци. Во тепачката,

Read More

Технички проблеми, паднат систем и нелогични прашања го одбележаа стартот на екстерното тестирање на матурнатите. Во дел од училиштата, тестирањето не почна навреме, а учениците чекале повеќе од час и половина за да се покрене системот. Од Државниот испитен центар (ДИЦ) и Министерството за образование

Read More

745 средношколци ќе добијат стипендии од Министерството за образование и наука. Стипендиите ќе важат за за учениците од државните и приватните средни училишта. Од нив, 400 стипендии се наменети за социјална поддршка на учениците, 80 за деца без родители, 50 за ученици со посебни потреби,

Read More

Средношколците се собраа на главна фонтана и го почнаа најавуваниот протест. Велат дека оваа состојба ќе трае се додека не се исполнат нивните барања поврзани со законот за образование и за полагањето државна матура. Тие бараат активно учество во процесот на изготвување закон, а велат

Read More

Ќе се бира најкул блог за почисто и поздраво Скопје. Организацијата „Еко Логик“ под покровителство на Град Скопје објави конкурс на тема „Млади за одржливост“ како дел од проектот „Квалитетен живот и одржливост“. Организаторите ги повикуваат сите средношколци од трета и четврта година да споделат сопствено

Read More