Tuesday, Nov 24, 2020
HomePosts Tagged "Прилеп"

Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против И.К. (61), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител на Сектор за урбанизам, И.Ч. (66), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител во Одделение за урбанизам, К.Б. (60), вработен во општина Прилеп – член

Read More

30-годишниот М.М. од Прилеп синоќа околу 23 часот, се обидел со перница да ја задуши баба му, 79-годишната К.М., додека лежела во кревет. Кога таа успеала да се отргне од него, тој извадил метален боксирач и ја удрил со него неколку пати во пределот на

Read More

Земјотрес од соседна Грција утрово во 7.40 часот e почувствуван и во Македонија. Потресот бил со епицентар во Грција односно на 109 км од Скопје и на 42 км од Демир Капја, стои во извештајот на Европскииот Медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е со јачина од 3,9 степени

Read More

Државниот просветен инспекторат нема да го казни директорот на прилепската гимназија, Кире Николовски, кој во видео снимено од ученици ги повикуваше средношколците да излезат на протести против Платформата на Албанците. „Врз основа на контролата спроведена од Инспекторатот во С.У „Мирче Ацев“ во Прилеп не се исполнети условите

Read More

По реакциите на родителите и граѓани за злоупотребата на нивните деца и ученици за партиски цели, денеска целиот Прилеп осамна излепен со постери со лидерите на протестите во градот - овјави Плусинфо. Според прилепчани овие лица се членови на радикално – фашистичката организација која го носи

Read More

Директорот на гимназијата „Мирче Ацев” во Прилеп, Кире Николовски заработи уште една кривична пријава за политичкиот говор што им го држеше на учениците, повикувајќи ги да излезат на протест против албанската платформа. Пријавата ја поднел родител на еден од учениците, барајќи одговорност за злоупотреба на

Read More

СДСМ Прилеп денеска поднесе кривична пријава во Основното јавно обвинителство Прилеп, против директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Киро Николоски, за кој велат дека извршил тешка злоупотреба на службената положба и овластувања. – Наместо да ги заштити децата од партиски злоупотреби, што му е должност, Николоски

Read More

Откриена СМС порака наводно од страна член на ВМРО-ДПМНЕ открива дека вчерашниот собир пред прилепската гимназија Мирче Ацев бил испланиран од страна на висок функционер партијата. Собирот на учениците од другите средни училишта во Прилеп било да се исплашат „комуњарите“, а тие вчера извикуваа погрдни

Read More

Родители на учениците од прилепската гимназија „Мирце Ачев” денеска протестираа во дворот на училиштето, револтирани поради вчерашниот политички говор на директорот Кире Николоски кој ги убедувал децата да одат на протестите против албанската реформа. - Бараме одговорност, оставка од директорот, бараме Државниот просветен инспекторат да преземе

Read More

На социјалните мрежи денеска се појави видео на кое се слуша разговор меѓу група ученици и директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Кире Николоски. Тој им зборува на учениците дека ќе биде страшно ако се спроведе платформата на албанските партии и ако се воведе двојазичност

Read More