Tuesday, Mar 24, 2020
HomePosts Tagged "атентат"

Изјавата на премиерот Зоран Заев за црногорискиот медиум се темели на искуствата од регионот и на реакциите на Руската Федерација при зачленувањето на други земји од регионот во НАТО, стои во соопштението на Владата по вчерашната реакции на Москва на изјавите на Заев за црногорското

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешниот брифинг со новинарите изјави дека премиерот, Зоран Заев, додека бил само лидер на СДСМ, но и сега, откако е претседател на Владата, е под постојани закани од атентат. Заев добивал индиректни закани додека како лидер на СДСМ пред

Read More

Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, за НОВА потврди дека лицето кое пукало во екс министерот Никола Тодоров е нејзиниот татко, 57 годишниот Љупчо Стојановски од село Каласлари. Таа вели дека е во шок, а за нападот пред Министерство за здравство дознала од медиумите. „Ништо не наговестуваше

Read More

СДСМ го осуди инцидентот во кој 60-годишниот Љ.С. од селото Каласлари, Велешко, пукаше во поранешниот министер за здравство и висок функционер на ВМРO-ДПМНЕ, Никола Тодоров. „СДСМ најостро го осудува инцидентот во кој е пукано во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Недозволиво е употреба на оружје

Read More

Поранешниот министер за здравство и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, претпладнево бил нападнат во непосредна близина на зградата на Министерството за здравство, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи. Сторителот, како што велат од МВР, бил веднаш приведен во полициска станица. Засега

Read More

Пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села смета дека нарачателите на обидот за убиство врз него кој го окарактеризира како атентат се добро познати политичари вмешани во криминал кој сакаат да го прикријат. - Реално, немаше потреба од исказ за настаните кои се случија

Read More

Џон Хинкли, човекот кој во 1981 година се обиде да го убие тогашниот американски претседател Роналд Реган, ослободен е по повеќе од 35 години минати во психијатриска болница, пишува The Washington Post. Судот во јули годинава одреди негово ослободување строги услови за лекување и надзор

Read More

ФБИ уапси жител на американската држава Масачусетс, осомничен дека имал намера да го убие претседателот Барак Обама. Станува збор за Џозеф Гаргало кој е приведен за да се дефинира неговиот план за атетнат врз Обама за време на неговиот неодамнешен одмор на островот Мартас Винјард. Мажот бил уапсен

Read More

На 3 октомври, пред 20 години беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Како последица од повредите

Read More