Tuesday, Sep 29, 2020
HomePosts Tagged "Драги Рашковски"

Да се зголеми државното финансирање на граѓанските организации, да има отворен повик со јасни критериуми и независна комисија што ќе ги оценува проектите, но и да се следи употребата на парите и граѓанските организации да даваат отчет за својата работа и остварените ефекти во општеството.

Read More

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, молчи и не одговара до кога планира да го крши законот и зошто не поднесува оставка, бидејќи е незаконски да се биде генерален секретар на влада, а во исто време и претседател на собрание на акционери на „Македонски телеком“

Read More

нералниот секретар на Владата Драги Рашковски му скратил на поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски од апанажата за јуни, јули и август вкупно 20.148 денари, за колку што го пречекорил лимитот на службениот мобилен телефон во мај и во април, пред да ја напушти функцијата, објави СДК. Истото

Read More

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека поднела кривична пријава против генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, поради злоупотреба на службената положба и овластувања. Според ВМРО-ДПМНЕ, Рашковски, од неговото назначување на функцијата генерален секретар на Владата до денот на распишување на локалните избори, повеќепати организирал именувања за в.д.

Read More

„СДС спроведува тортура врз вработените во јавната и државната администрација. Владата на дело го реализира ветеното од Заев за јадење на живи луѓе“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски на која обелодени дека 600 лица вработени до Државниот секретаријат

Read More

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски денеска најави дека ќе биде поднесена е кривична пријава против поранешниот генерален секретар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски бидејќи со вработувањето на 600 лица во Државниот секретаријат кои не оделе на работа, а земале плата, го оштетил буџетот

Read More

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски обвини дека поранешниот генерален секретар Кирил Божиновски со вработување на 600 лица во Државниот секретаријат кои земале плата, а не оделе на работа го оштетил буџетот на Република Македонија за 824 илјади евра, пренесува „А1он“. Како што информираше Рашковски вработените

Read More