Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "Ван Гог"

Познатиот холандски сликар Винсент ван Гог најверојатно боледувал од манијакално-депресивна психоза која заедно со одредени други фактори влијаела на тоа уметникот да си го одсече ушето и да изврши самоубиство на 37-годишна возраст, изјави научникот од музејот „Ван Гог“ во Амстердам. „Дојдовме до заклучок дека

Read More

Синоќа се одржа петото по ред јубилејно музичко идание на „JoyFest“ на градскиот плоштад во Крива Паланка, а главна ѕвезда на вечерта беше легендарната српска рок група „Ван Гог“. Илјадници присутни, одлична атмосфера, за целиот овој прекрасен амбиент покрај „Ван Гог“ се погрижија и кривопаланечката

Read More

“Ѕвездена ноќ” една од најпознатите слики на Ван Гог крие своја мистерија што е карактеристично за речиси сите славни уметници од периодот на ренесансата на кои се угледувал сликарот. Истражувањето на физичарот Вернер Хајзенберг можеби конечно го дава одговорот за кодот на Ван Гог. „Ѕвездена ноќ“ е насликана

Read More

Новооткриеното писмо од докторот на познатиот сликар Ван Гог ја разјасни мистеријата околу неговото одсечено уво. Доктор Реј, кој го лечел Ван Гог во наведеното писмо дури направил и цртеж од одсеченото уво и опишал што всушност се случило со него. Историчарите по уметност поране

Read More

Фантастичните „Van Gogh“ утревечер ќе го разгорат Бит Фест 2015. Минатогодишните добитници на престижната награда “2014 MTV Europe Music Awards” во категоријата најдобар регионален изведувач, по втор пат во Битола. Триото „Ван Гог“: Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле, Србољуб Радивојевиќ – Срба и Дејан Илиќ – Цвика,

Read More