Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "велосипед"

Полициско возило на семафорот кај ЕУ инфо центар удри во велосипедист, објави иницијативата „НаТочак“. Под објавата на социјалната мреже „Фејсбук“ е поставенна и фотографија од сообраќајната незгода во центарот на Скопје. Се појаснува дека полициското возило свртело десно, заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека

Read More

Вечерното возење на велосипед може да биде многу забавно, но и опасно доколу не ги следиме безбедносните мерки кои се препорачуваат, како светло на велосипедот, кацига и ред други. Но дали овие заштитни мекри се доволни? Што се случува доколку ние внимаваме но другите не?   Michelin

Read More

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп на настан во старата скопска чаршија пристигна со омиленото превозно средство велосипедот. Како претставник на земјата во која велоспедската култура во Европа е една од најразвиените амбасадорот Пломп сосема очекувано е да го користи и промовира велосипедот и во Македонија како

Read More

Две лица се потешко повредени во тешка сообраќајка која попладнево се случила на Водно. Очевидци велат дека во сообраќајката учествувал мотоцикл и велосипед. Од се уште неутврдени причини, велосипедот управуван од тинејџер се судрил со мотоциклот. Нa лице место веднаш дошла екипа на Брза помош и

Read More

Скопјанец од населбата Аеродром останал без велосипедот врзан во влез на улицата Кузман Јосифовски - Питу. Тој забележал како крадецот го сече ланецот од велосипедот, а откако му рекол дека ќе повика полиција добил закана со нож. Крадецот побегнал со велосипедот, а по него трага

Read More

Општина Центар информира дека од утре почнува исплатата на субвенциите за секој купен нов велосипед. Година се предвидени субвенции за вкупно 1.111 велосипеди. – До овој момент, вкупно 510 граѓани аплицирале за финансиска поддршка за купување нов велосипед, соопшти општина Центар. Секој полнолетен жител на општина Центар, кој

Read More

Словенечкиот производител на бела техника Горење најави дека ќе започне со производство на велосипедот од брендот Рог, бидејќи од моменталнот приватен сопственик ќе го откупи правото на назив на брендот за повеќе од 40.000 евра. Приватниот сопственик брендот го откупил од некогаш познатата љубљанска фабрика за

Read More

Центарот за дизајн и иновации “Јавна соба” од вчера отпочна кампања за зголемено користење на велосипеди во градот Скопје. Сите они кои ќе ја посетат “Јавна соба” со велосипед во текот на 2016 година ќе бидат наградени. Целта на оваа кампања е да се поттикнат

Read More

Загина 13-годишно дете во сообраќајна несреќа која се случи на булеварот „Илинденска“ во близина на фонтаната кај градскиот парк. Сообраќајката се случила околу 18 часот. Несреќата се случила кога возило „фиат пунто“ управувано од 47-годишна скопјанка удрило во детето додека тоа возело велосипед. Детето било пренесено

Read More

Загина седумдесет и четиригодишен Кичевчанец во сообраќајна несреќа која денеска се случила на пресекот на регионалниот пат Кичево -Македонски брод со улицата Маршал Тито. Околу 11:20 часот Нусуф Н. се обидел со велосипед да го премине коловозот, кога бил удрен од патничко моторно возило марка

Read More