Monday, Nov 30, 2020
HomePosts Tagged "автобуси"

Актуелниот градоначалник на град Скопје и кандидат за оваа функција на престојаните локални избори, Коце Трајановски, денеска на прес-конференција најави дека доколку повторно ја добие функцијата, ќе набави 20 нови двојни електрични автобуси што не го загадуваат воздухот. – Предвидуваме неколку мерки за модернизација на возилата

Read More

Во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата „Скопски маратон“ ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. ЈСП денеска информира дека промените се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: – Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до

Read More

Хартиените билети за градскиот превоз со возилата ЈСП се целосно повлечени од продажба и корисниците ќе мора да ги активираат новите електронски картички или пак да купат билет од возачот. Исто така воведена е и можност за плаќање на билет со мобилен телефон преку испраќање

Read More

Од 1 септември ЈСП целосно ќе ги укине хартиените билети и ќе почне да се користи само електронскиот систем на наплата. Тоа значи дека граѓаните ќе мора да извадат електронски картички кои ги има во два вида, персонализирани со кои може да извадите месечни билети

Read More

Целосната замена на хартиените билети со електронски картички во автобусите на ЈСП и во приватните автобуси ќе почне од 1 септември. Првично од јавното претпријатие беше најавено дека рокот за целосна замена на системот за наплата е 1 мај, но потоа се пролонгира поради дополнителни

Read More

Со држачи за велосипеди на автобусите на ЈСП може значително да се мотивира алтернативниот вид на превоз за граѓаните кои живеат на поодалечени локации во градот и често користат градски превоз. Ова прашање го покрена граѓанската иницијатива „На точак“, а ЈСП минатиот месец се обврза

Read More

Во автобусите на ЈСП ќе се постават камери за да се намали вандализмот. Поставувањето на видео камери и воспоставување на видео надзор беше најавено уште во 2013 година по инцидент во автобусот на линијата со број 65, кога во селото Сингелиќ брутално беа претепани осум

Read More

Ван Хол како еден од најобемните странски инвеститори во Македонија има раст на бизнисот и најавени се 400 нови работни места со дополнителна инвестиција од 15 милиони евра во веќе постоечкиот производствен капацитет во индустриската зона Скопје 1. Производителот на автобуси со доминантен капитал од Белгија,

Read More

Два автобуси со број 72 се судриле утрово во Белград, на автобуската станица на Зелен венец при што во несреќата се повредени осумнаесет лица. Нада Мацура, портпаролот на брзата помош, изјавила дека во 7.30 часот наутро го примиле повикот со што екипата веднаш отишла на

Read More

Времен сообраќаен режим. Од утре (11.12) до 20 декември 2015 година, ќе биде затворен за сообраќајот кружниот тек на улицата „Боца Иванова“ во Бутел. Од утре, 08.30 часот соообраќајот ќе биде целосно стопиран и пренасочен по улицата „Цетинска“ и подвозникот на булеварот „Христијан Тодоровски- Карпош“,

Read More