Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "помилување"

Вистинска драма се одвива во американските институции откако Едвард Сноуден и официјално побара помилување од претседателот Обама. Сега Комитетот за разузнавачки прашања на американскиот Конгрес во извештајот за поранешниот службеник на Националната безбедносна агенција (НСА) Едвард Сноуден заклучи дека тој не е „свиркач“ и дека

Read More

Берни Сендерс, несудениот претседател на САД, но се уште со големо влијание кај гласачите, му порача на својот сопартиец во Белата куќа, Барак Обама да го помилува Едвард Сноуден како единствен правен излез од невозможното обвинение покренато против него со кое тој сигурно би добил

Read More

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, по повод националниот празник 2 Август, помилува 43 лица. Одлуката на Иванов е објавена во вчерашниот број на „Службен весник“. Tоа значи дека сите 43 лица делумно се ослободуваат од издржување на затворската казна. Скратувањето на казните на помилуваните лица се

Read More

Разузнавачот Звонко Костовски по укинувањето на аболицијата на Иванов за сите инволвирани лица ќе мора да се врати во затвор за доиздржување на затворската казна која му беше изречена за вмешаноста во случајот „Пуч“, пренесува Макфакс. Тој беше првиот со пресуда откако се спогоди со

Read More

Најмилозливиот македонски претседател со нови 26 помилувања. Дел од имињата кои се објавени во службен весник се непознати за јавноста, помал дел пак се совпаѓаат со имиња на осудени во познати случаи. Така прво и второ помилуваните кои целосно се ослободуваат од затворската казна се

Read More

На официјалната листа на политичарите за кои претседателот Ѓорге Иванов ја повлече аболицијата се наоѓаат лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Никола Груевски, поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески, поранешниот дирекорот на УБК

Read More

Откако голем број на помилувани политичари самите најавија дека ја одбиваат амнестијата од претседателот, сега Иванов ќе биде принуден да најде правен излез за донесената одлука од која на повеќе наврати посочи дека целосно стои зад неа и не се повлекува. Тој политички потег може

Read More

Поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска преку соопштение побара од претседателот Иванов под итно да ја измени одлуката и неговото име да биде избришано од листата на помилувани. Црвекновски во своето соопштение додаде: -„Ниту има било каква основа против мене да се води било каква постапка, ниту

Read More

Претседателот на Република Македонија почна да ги остварува овластувањата кои Уставниот суд му ги врати за помилување на сторители на изборен криминал и изборни измами. Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата за како што

Read More

Уставниот суд ако во минатото се жалеше дека се вршат притисоци врз судиите, овој пат навистина има повод и причина да се жали иако невообичаено за нив се премногу тивки овој пат. Голем број на правници, меѓу кои и Владо Камбовски, можеби еден од најголемите

Read More