Monday, Apr 6, 2020
HomePosts Tagged "отварање"

Екс премиерот Никола Груевски, а сега и лидер на опозицијата, ги води последните активности на терен поврзани со техничката влада, чии министри поставени од ВМРО-ДПМНЕ и натаму му реферираат на „лидерот“ иако тој нема никаква официјална функција за промоција на владините проекти. На „отворањето“ на

Read More

Французинот Жан Мишел Жар, легенда и пионер на електронската музика на 13 ноември во ВИП арената „Борис Трајковски“ ќе го отвори 18 по ред издание на фестивалот Таксират во Скопје. Во својата долга 40-годишна кариера, револуционерниот француски уметник првпат настапува во Македонија, како дел од

Read More

Секоја седмица некаде во Кина се отвора земјата и од никаде се појавува огромна дупка. Во некои случаи има и жртви. Слично беше и  вчера во Ланџоу. Снимката покажува како пешаците безгрижно шетаат околу 15 часот. Меѓутоа, одненадеж се појави голема дупка и неколку луѓе пропаднаа.

Read More

Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо ќе го отвори својот хотел со пет ѕвездички, „Пестана ЦР7“. Ова е првиот од четири планирани хотели за чија изградба фудбалерот на Реал мадрид потроши 70 милиони евра. Се очекува до крајот на оваа година и Лисабон да добие ваков

Read More

Оперската дива Елина Гаранча утревечер ќе го отвори 56-то издание на фестивалот „Охридско лето“, во неделата попладнето пристигна на скопскиот аеродромот „Александар Велики“. Срдечна и непосредна изјави дека со нетрпение чека да пристигне на охридската ривиера, место за кое слушнала дека е волшебно со прекрасно езеро. „Само

Read More

Првата вечер од 16 по ред издание на фестивалот „Егзит“ кој се одржува во Нови Сад, претставуваше најпосетената прва вечер во историјата на овој фестивал, на Тврдината беа собрани околу 44.000 посетители кои допринеа да започне „Егзит“ магијата со традицоналниот огномет на главната бина. Не

Read More

Во среда во Швајцарија ќе биде отворен најдолгиот тунел во светот наречен Готар кои ќе поминува низ срцето на швајцарските Алпи и ќе го поврзува централниот кантон Ури со јужниот дел од земјата. Тунелот е долг 57 километри и чинел околу 12 милијарди швајцарски франци,

Read More

Онлај компанијата Икс Трејд каја се занимава со електронска и електронски трансакции ги отвори канцелариите во Скопје со што се создава можност и за вработување на околу 100 лица, а веќе се ангажирани триесетина. На промоцијата учествуваа Шејла Кампањано директорка на Икс Трејд која укажа

Read More

Најголемата ромска населба во Македонија долги години чекаше на изградба на средно училиште кое ќе отвори нова перспектива за младите Роми со можност за влез во системот на средно образование, како и еден чекор поблиску до добивање вештини и знаења. Денес свечено беше отворено средното училиште

Read More

Со претставата „Архелаос или Еврипид се враќа на Балканот“ од Јордан Плевнеш, а во режија на Владо Цветановски синоќа започна вториот интернационален  театарски фестивал „Нови тврџава театар“ во Нови Сад. Рубенс Муратовски, Игор Ангелов, Жарко Димоски, Трајанка Илиева Таци, Валдета Исмаили, Гордана Ендровска, Маја Вељковиќ -

Read More