Monday, Jul 6, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаИванов во дводневна посета на Белгија

Иванов во дводневна посета на Белгија

Gjorge Ivanov

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од утре ќе престојува во дводневна работна посета на Брисел, Кралството Белгија.

В среда претседателот Иванов ќе оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

В четврток Иванов ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност, во рамки на Форумот Кран Монтана. Предвидено е претседателот Иванов да се обрати на официјалната сесија на отворањето на форумот, како и на пленарната сесија посветена на соседската политика на Европската Унија, со посебен фокус на „Иницијативата три мориња“.

За време на работната посета на Брисел, претседателот на РМ ќе оствари средба со заменик-претседателот на владата и министер за надворешни работи и европски прашања на Кралството Белгија, Дидие Реиндерс.