Monday, Feb 24, 2020
Home2016August (Page 117)

“Ѕвездена ноќ” една од најпознатите слики на Ван Гог крие своја мистерија што е карактеристично за речиси сите славни уметници од периодот на ренесансата на кои се угледувал сликарот. Истражувањето на физичарот Вернер Хајзенберг можеби конечно го дава одговорот за кодот на Ван Гог. „Ѕвездена ноќ“ е насликана

Read More

Турскиот минстер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, упати предупредување до Брисел дека Турција нема да се придружува до договорот со ЕУ за решавање на мигрантската криза ако турските граѓани најдоцна до октомври не добијат визна либерализација. - Договорот за бегалците функционира бидејќи Турција презеде многу сериозни мерки меѓу

Read More

Од 1 септември ЈСП целосно ќе ги укине хартиените билети и ќе почне да се користи само електронскиот систем на наплата. Тоа значи дека граѓаните ќе мора да извадат електронски картички кои ги има во два вида, персонализирани со кои може да извадите месечни билети

Read More

Италијанските бродови кои патролираат кај либискиот брег за четири дена спасиле 6.000 мигранти. Од водата биле извлечени две безживотни тела. Според последните информации од УНХЦР, од почетокот на годината во Италија по поморски пат пристигнале 89.217 лица, воглавно од посахарска Африка, што е приближно исти

Read More

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а попладне со умерена облачност. Кон крајот на денот и во вечерните часови во северните делови ќе има услови за краткотраен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се движи од 14 до 22, а максималната

Read More

Полицијата го пронајде мртвото тело на српскиот актер Михаило Заверла (43)во парк во Белград и според првичните наоди не се воочени траги на насилство. Неговото семејство соопштува дека неодамна се развел од сопругата што многу го погодило, но не покажувал знаци на суицидност, ниту пак

Read More