Wednesday, Feb 28, 2024

Pokemon Go е игра што досега ги сруши сите рекорди со огомен број на активни корисници, која за брзо време успеа да стекне мега-популарност. Сигурни сме дека сите ги „скокотка“ прашањето по колку пари заработува компанијата од „зависноста на корисниците“. Компанијата заработува по 10 милиони долари

Read More

Теоретичарите на заговори пуштија ново видео на YouTube на кое наводно во 60-тите години агенти на тогашната тајна советска служба КГБ откопуваат тело на вонземјани старо 13.000 години во катакомба во Египет. Според наводите Советите биле заинтересирани за вонземска технологија која ќе им помогне да

Read More

Семејството Чонтеви се уште трага по исчезнатиот Робертино кој пред една недела му се изгуби секаква трага. Тој исчезна на 24-ти откако од домот излегол со својот автомобил упатувајќи се кон Велес. Робертино е висок 170 см и е роден во 1971 година, вработен е во

Read More

Компанијата „Ниантик“, која заедно со колегите од „Нинтендо“, стои зад глобално популарната игра „Pokemon Go“, а сега има нов проект- „Harry Poter Go“. Магијата пристигнува преку паметните телефони. Мотивирани со огромниот успех на играта во која се ловат мали чудовишта (станува збор за 15 милиони

Read More

Клоп бара фудбалер кој заедно со Алберто Морено би конкурирал на левата бековска позиција. Јонас Хектор беше и порано на „радар“ на клубот, своевремено и сам изјавуваше дека би сакал да соработува со Клоп, но од тоа немаше ништо па остана во Келн. Сега тоа

Read More

Илинденските празници се период кога во Охрид традиционално има најголем број на домашни и странски туристи, па токму затоа целосно е блокиран патот на Охридското крајбрежје од Градиште до центарот на градот при што се патува и повеќе од два часа. Огромната колона на возила

Read More

Младиот мотоциклист кој ноќта се судри со автобус на приватен превозник им подлегна на повредите во градската болница во Прилеп. 25 годишниот Д.Д. бил удред од автобус кој го управувал 31 годишниот возач А.Б. исто така од Прилеп. Екипи на МВР и јавен обвинител извршиле

Read More

Канадскиот пејач Џастин Бибер одбил понуда од пет милиони долари за настап на конвенција на Републиканската партија, кој би траел околу 45 минути. Станува збор за највисоко понудената сума за настап на овој пејач. Како што пренесуваат медиумите, според договорот обврска би било и да

Read More

Откако поголемиот број на американски држави ја легализираше употребата на марихуана во приватни и медицински цели, започна борбата со парите. Старт-ап компанија „Лиф“ измисли паметен фрижидер кој овозможува одгледување на оваа билка во вашиот дом! Посебно замислениот фрижидер има автоматски функции и не зазема голем

Read More

Џони Еванс во Арсенал. Звучи како добра шега, но всушност не е, денес островските медиуми ја преплавија веста дека Арсен Венгер размислува за трансфер на капитенот на Северна Ирска како замена за повредениот Пер Мертезакер. Еванс после низа на години во кои беше не повеќе

Read More