Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "медали"

Во Хрватска, поточно во Ријека и Загреб веќе месец дена се одржуваат 3-тите Европски Универзитетски игри - Универзијада во 21 спорт. Македонските каратистки во најтешката дисциплина - екипни борби, успеаја да го освојат бронзениот медал, прв во Македонската карате историја. Медалот го освоија студентките на универзитетот св. Кирил и Методиј - Скопје,

Read More

Македонските каратисти продолжуваат со успешен настап на третите Европски универзитетски игри што се одржуваат во Хрватска. Откако женскиот карате тим кој настапува за Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, во борби го освои бронзениот медал, вчера обезбеди нов медал. Имено, Симона Заборска се пласира во

Read More

браќата Мартин и Борјан Јованоски се вратија од два светски куп натпревари во параглајдинг кои се одржаа во Црна Гора и Албанија со две втори места. Нивниот татко Миле Јованоски во Албанија стана светски шампион, тој беше прогласен за најдобар во конкуренција на

Read More

Учесниците на специјалната олипијада во Лос Анџелес и учесниците на средношколската меѓународна олимпијада по хемија во Баку, денеска ја имаа честа први да ги видат морските лавови кои пристигнаа од Загреб. Дружењето го оргнизираше државната видео лотарија, која беше и покровител на нашите олимпијци, а

Read More

Викендов во Ниш се одржа Балканското првенство во кик бокс на кое учествуваа 220 кик боксери од осум земји. Златни медали освоија Ненад Манојловски -69 кг. кик лајт и Димитар Ѓорѓиев -79 кг. кик лајт, додека Марија Божиновска +70 кг. кик лајт, Милан Кубин -89 кг. кик

Read More