Sunday, Jun 28, 2020
HomePosts Tagged "воз"

„Шики шима“ е новиот воз кој неодамна го пуштија во употреба Јапонците.  Тој е во функција од 1 април, а неговото име во превод значи „Остров на четири годишни врeмиња“. Возот се движи со брзина од 110 км на час, а билетот чини 7.700 евра. Овој воз

Read More

Воз кој сообраќал од Скопје кон Кичево удрил во автомобил на див премин, во близина на улицата „Качанички пат“. Во несреќата се повредени возачот и сопатникот од автомобилот, а едниот од нив е задржан во болница. Според информациите на МВР, вчера во 17:10 часот на железничката

Read More

Вчера, на дел од пругата помеѓу железничка станица Скопје Север и железничка станица Ѓорче Петров, непознати лица извршиле каменување на патнички воз, кој возел на релација Скопје–Кичево. При нападот искршено е едно стакло од локомотивата. Полицијата ги презема потребните мерки за целосно расчистување на случајот.

Read More

Најмалку четири лица починале кога воз излетал од шините на север од Шпанија, соопштиле претставниците на локалните служби за вонредни состојби. Покрај тоа биле повредени 47 лица. Несреќата се случила во Галиција, 450 километри северо-западно од Мадрид. Шпанските медиуми пренесуваат дека во возот биле околу

Read More

Меѓународниот воз „Хелас експрес“ кој сообраќа на релација Солун – Скопје – Белград од 4 септември нема да вози поради изведување градежни активности на територијата на Република Србија. Македонски железници – Транспорт денеска соопшти дека прекинот на патничкиот сообраќај ќе важи се до крајот на

Read More

Вчеравечер, во 20:45 часот, воз удри во патнички автомобил „мазда“ на патниот премин (магистрален пат А3 Велес-Штип) преку железничката пруга Скопје-Кочани, во с.Лозово. За среќа, нема повредени лица, но е причинета материјална штета. Несреќата се случила кога возот управуван од В.Ц.(1962), налетал на автомобилот кој бил

Read More

Најмалку 60 лица биле повредени во удар на воз во дрво на пруга во источна Франција, пренесуваат чокалните медиуми повикувајќи се на спасувачките служби. Инцидентот се случил на пругата меѓу градовите Нима и Монпеље. Францускиот канал „БФМ“ пренесува дека најмалку 10 лица биле во критична

Read More

Двајцата историчари аматери кои тврдат дека го знаат местото на кое во подземен тунел е закопан нацистички воз со злато од Втората светска војна, вчера почнале со ископување во Полска. Пиотр Копер и Андреас Рихтер тврдат дека минатата година, користејќи георадар, откриле оклопен германски воз

Read More

Вчеравечер, во 21 часот се случила железничка незгода помеѓу воз кој сообраќал на релација Кичево-Скопје и возило „Фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки, управувано од страна на О.Б. -Незгодата се случила по тргнување на возот од стојалиште Орешје кон железничка станица Радуша на првиот патен премин

Read More

17 годишен емигрант по потекло од Авганистан вооружен со секира и нож нападнал патници во воз кој сообраќај низ Јужна Германија, при што се повредени десетина лица, соопшти баварската полиција. Откако возот направил итно кочење напаѓачот се дал во бегство, по што полицијата покренала потера во

Read More